top of page
  • תמונת הסופר/תמומחי בקשר לטיפול

מה זה טיפול EMDR? איך השיטה עוזרת לטיפול בטראומה, בדיכאון, בחרדה ובאירועים שהזיכרון לא מרפה?

עודכן: לפני 5 ימים

מאת: מאיה ארגוב צימר – עובדת סוציאלית קלינית ומטפלת רגשית באזור המרכז*


כולנו חווים אירועים שליליים כל יום וכל היום. איך אירוע שלילי נשאר בזיכרון, נצרב לשנים והופך לטראומה? איך טיפול ב-EMDR עוזר לטיפול בטראומה, ב-PTSD, בדיכאון, בחרדה ובעוד כאבים של הגוף והנפש? גלו איך טיפול בתנועות עיניים יכול לשחרר ממחשבות טורדניות, ומזיכרונות שלא מרפים שנים?


איך התפתח הטיפול ב-EMDR?

טיפול E.M.D.R (Eye Movement Desensitization Reprocessing) - הקהיה ועיבוד מחדש באמצעות תנועת עיניים, הוא שיטת טיפול אינטגרטיבית. שיטת הטיפול הוכיחה את יעילותה במגוון של כאבים נפשיים, רגשיים וגופניים - הקשורים בעיקר לטיפול בטראומה ובחרדה.

הפסיכולוגית ד"ר פרנסין שפירו, שפיתחה את תרפיית ה-EMDR, גילתה במקרה מתוך חוויה אישית שתנועות עיניים עשויות להוביל להקלה על רמת המצוקה, ולהפחתת העוצמה של מחשבות טורדניות וזיכרונות שליליים. התנסות אישית זו הובילה את ד"ר שפירו לבדיקת התופעה באופן שיטתי ומחקרי.


מה קורה כשאנחנו מצליחים לעבד את החוויות השליליות?

טיפול בגישת EMDR המתמקדת בזיכרון ובאופן שבו אנו מעבדים חוויות שליליות. כולנו חווים מידי יום חוויות שליליות, שאת רובן המוחלט המוח שלנו מצליח לעבד, באופן שבו אנו לומדים מהחוויה השלילית ומתפתחים ממנה. כל אחת ואחד מאיתנו יכולים לחשוב על חוויה לא נעימה שהייתה עבורנו מלמדת ומצמיחה.


איך החוויה השלילית הופכת לטראומה?

אבל...מה קורה כאשר החוויה השלילית קשה מידי באופן הפוגע ביכולת התפקוד של מערכת עיבוד המידע? במקרים אלו, כאשר אירוע לא מצליח לעבור עיבוד, הוא נשאר בצורתו הגולמית וממשיך להשפיע על האדם ועל ההתפתחות שלו לאורך השנים שלאחר האירוע. אירוע מסוג זה, על פי ד"ר שפירו, עונה להגדרה של טראומה.


מה ההגדרה לטראומה לפי ד"ר פרנסין?

המילה טראומה מתקשרת עבור רובנו לאירוע קיצוני, עז, גדול, משמעותי ומזעזע. ד"ר פרנסין שפירו מגדירה מחדש את מונח הטראומה ואף מנרמלת אותו עבור כל אחד ואחת מאיתנו. לשיטתה, הגדרתה של טראומה היא "כל אירוע בעל השפעה שלילית ומתמשכת על חייו של האדם".


איך נזהה את הסימנים לזיכרון טראומטי?

תסמיני הזיכרון הטראומטי יכולים לבוא לידי ביטוי במספר דרכים: באמצעות הרגש; באמצעות מחשבות חוזרות על האירוע; אמונות שגובשו על העצמי בשל האירוע ("אני כישלון", "אני לא בסדר"); באמצעות תמונות חוזרות; אפילו ריחות וטעמים; וכמובן באמצעות הגוף.

קרה לכם שהלכתם ברחוב ופתאום נתקפתם חרדה? הגוף התכווץ ולא ניכר סימן נראה לעין שעשוי להסביר למה? ייתכן והתמודדתם עם כאב פיזי שלא נמצאה לו סיבה אורגנית ברפואה הקונבנציונלית? אלו הן רק מעטות מתוך אינספור דוגמאות שבבסיסן עומדים אירועים לא מעובדים.


איך טיפול בשיטת EMDR עוזר להשתחרר מהזיכרון הטראומטי והמטריד?

הזיכרון הטראומטי הוא אם כן, זיכרון קפוא, לא משתנה, מטריד ומעורר. מטרת טיפול הEMDR היא לעבד את הזיכרון הטראומטי ולהפכו לזיכרון "רגיל", גמיש ומשתנה. זיכרון שאינו גורר עימו ריאקציות שליליות המשפיעות על התפקוד וההתפתחות.

טכניקת הטיפול מבוססת גוף ומשלבת גירוי דו-אונתי באמצעות תנועות עיניים - גירוי אודיטורי (שמע) או גירוי טקטלי (מגע).


לפי המחקרים, באילו מצבים טיפול ב-EMDR באמת אפקטיבי?

לאורך השנים פורסמו עשרות מחקרים ותיאורי מקרים התומכים ביעילות השיטה ובתוצאות חיוביות לאורך זמן. המחקרים מצביעים על יעילותה של תרפיית EMDR בטיפול במגוון השפעות פיזיולוגיות, תפקודיות והתנהגותיות, ביניהן התמודדות עם הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD), מגוון סוגים של פוביות, הפרעת דיכאון, חרדה ודחק, תהליכי אבל, קשיים בתפקוד המיני התמכרויות שונות ועוד.

טיפול EMDR יעל הן למקרי טראומה חמורים כמו: חשיפה לפיגועים, אלימות מתמשכת, הטרדות מיניות, אסונות טבע ותאונות דרכים. הטיפול עוזר גם באירועים טראומטיים מתונים יותר כמו: בריונות, דחייה, חוויות שליליות במסגרת המשפחתית והחברתית ועוד.

אורך הטיפול שונה בין המטופלים, בהתאם להתמודדות המטופל ולצרכיו.

טיפול EMDR יכול לעמוד בפני עצמו או להיות כחלק בטיפול ארוך טווח סביב אירועים ממוקדים.> > דברו איתנו או התקשרו 077-5215080 ונעזור לך למצוא את המאץ' למטפלת או למטפל בטיפול פסיכולוגי ובטיפול רגשי שמומלצים באזור שלך.

 

* טיפול פסיכולוגי וטיפול ריגשי באזור המרכז: תל אביב, גבעתיים, רמת גן, פתח תקוה, גבעת שמואל, אזור, בת ים, חולון, ראשון לציון ראשל"צ, נס ציונה, רחובות, קריית אונו.


Σχόλια


bottom of page