top of page
  • תמונת הסופר/תמומחי בקשר לטיפול

טיפול זוגי - מדריך איך למצוא את המטפלים הזוגיים שמתאימים לך, לכם ולכן?

עודכן: לפני יומיים

למה הכימיה עם המטפלים הזוגיים קריטית להצלחת הטיפול הזוגי? איך למצוא את המאצ' בין הצדדים בזוגיות לבין המטפלים הזוגיים? למה יותר מורכב להתאים מטפלים זוגיים ממטפלים אישיים? למה חובה להתייחס לההעדפות של שני הצדדים ולמה אם לא נתייחס זה עלול להרוס את הטיפול הזוגי?


הסטטיסטיקה המצערת מראה שאחד מכל 3 זוגות נשואים בישראל מתגרש בשלב מסוים של הזוגיות. אלו רק הנתונים ה"יבשים" שידועים. זוגות רבים נוספים חווים משברים רבים וקשים במערכות היחסים, ואלו אינם נספרים בסטטיסטיקה, אך כואבים לא פחות. פניה לטיפול זוגי ע"י מטפלים זוגיים מומלצים יכולה לשפר את הקשר הזוגי, להפחית את הריבים, השתיקות, האלימות ואולי מאפילו להחזיר את האהבה.


איך למצוא את ההתאמה למטפלת זוגית או למטפל זוגי במשולש הקסם?

השאלה, איך למצוא מטפלת זוגית מומלצת או מטפל זוגי מומלץ שיתאימו לכל אחת ואחד מכם (או כל שילוב זוגי אחר). כמו בזוגיות, כך גם בהתאמת המטפלים הזוגיים נדרשת התאמה וחיבור מדויקים. מטפלת זוגית מומלצת ששמעתם מזוג חברים "היא הצילה לנו את הזוגיות", לא בהכרח תתאים לכם. כמו ביחסים זוגיים, כך גם בשלישיה בטיפול הזוגי נדרשים כימיה, פתיחות ויחסי אמון בין כל אחד מקודקודי המשולש. בינך לבין הצד השני ובין כל אחד מכם לבין המטפלת או המטפל הזוגי.


בחירת המטפלת הזוגית או המטפל הזוגי המומלצים המטפלים והזוג עסוק בשאלות כמו: אצל מי הצדק, בצד של מי המטפלים ואת מי הם מעדיפים?

טיפול זוגי צריך להיות נטרלי ביחסים בין המטפלים לבין הצדדים בזוגית. אסור שתתפתח קואליציה בין אחד מהצדדים בזוגיות לבין המטפלים הזוגיים, שעלולה להתפרש כאיום נגד צד אחד.


מטפלים זוגיים מתאימים הם כאלה שייווצר חיבור של ממש לשני הצדדים בזוגיות!

זהו תנאי הכרחי שקשה מאוד לנבא מראש, לכן מתאמת טיפול מקצועית תוכל ליצור את המאצ'. היא לא תתעלם מההעדפות של כל צד, תקלוט את הזוג ותיצור חיבור מתוך היכרות אישית עם המטפלים שבמאגר.

בנוסף למרכיב משמעותי זה קיימים עוד שיקולים בחירת המטפלים.


איך להתאים את המטפלים הזוגיים לפי ההשכלה, גישת הטיפול וההתמחות?


#1 התאמה לפי ההשכלה, ההכשרה והניסיון בטיפול זוגי ובטיפול פסיכולוגי

דרך יחסית בטוחה לבחור טיפול פסיכולוגי וטיפול זוגי היא לפי ההכשרה והניסיון המקצועי של המטפלים. טיפול זוגי הוא תחום רחב ולעיתים "פרוץ". ישנם בשוק אנשים רבים המגדירים את עצמם כ"יועצים זוגיים". יועצת זוגית או יועץ זוגי לא עברו את כל ההכשרות ואת ההסמכות הנדרשות כמטפלים זוגיים משפחתיים. האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי מחייבת מסלול הכשרה מלא ומאות שעות התמחות, שרק בסופן המטפלים מקבלים תעודה של מטפלים זוגיים ומשפחתיים מוסמכים. התעודה מבטיחה שהמטפלים אכן עברו את המסלול האקדמאי הנדרש לטיפול זוגי וצברו את כל שעות הניסיון המעשי בקליניקה מפוקחת. בחירת המטפלים רק עפ"י הניסיון המקצועי והתעודות לא בהכרח מבטיחה התאמה, שכן בסופו של דבר החיבור הוא על בסיס כימיה אישית.


#2 התאמת המטפלים הזוגיים לפי גישות ושיטות הטיפול

גישת הטיפול יכולה קצת להעיד על החיבור העתידי למטפלים, שכן היא מדגישה את הכיוון הטיפולי. בטיפול זוגי קיימות מגוון גישות כמו לדוגמה: שיטת אימגו, טיפול זוגי ממוקד רגש (EFT), גישות דינאמיות, גישות מערכתיות, גישות התנהגותיות, גישות אינטגרטיביות ועוד. מרבית המטפלים הזוגיים משלבים בין הגישות בהתאם לצרכים של הזוג. בחירת המטפלים רק לפי פרמטר זה לא תמיד מספיקה, כיוון שרובינו לא מספיק בקיאים בהבדלים בין הגישות ובהשפעתם בפועל על אופי הטיפול.


#3 התאמת הטיפול הזוגי לפי תחום ההתמחות של המטפלים

ישנם מטפלים המתמחים בתחום מסוים בעולם הטיפול הזוגי. כך לדוגמה יש מטפלים זוגיים שבוחרים להתמחות בקשיים ספציפיים כמו: בגידה, גרושים, קשיים ביחסי המין, משברים בגידול הילדים, מציאת זוגיות ועוד. התאמת המטפלים לפי ההתמחות כמובן יכולה מאוד לעזור, אך כדאי גם לקחת בחשבון שמרבית המטפלים הזוגיים מטפלים בקליניקה הפרטית בכל מגוון הקשיים שקשורים לזוגיות ולתקשורת, גם אם הם ידועים בתחום ספציפי. לעיתים קרובות זוגות גם מגיעים עם קושי ספציפי שמתערבב עם תחומים נוספים, ולכן ההתמחות היא חשובה, אך תמיד נדרשת גם הבנה כוללת בעולם הטיפול הזוגי והמשפחתי.


התאמה מדויקת למטפלים זוגיים לא מבוססת רק על ממד אחד, אלא דורשת ראיה כוללת ומקצועית של מכלול הצרכים האישיים והזוגיים שלכם, והיכרות אישית איתכם ועם המטפלים הזוגיים. זה בדיוק היתרון של מתאמות הטיפול שהן גם יכירו אתכם בשיחת ההכרות הטלפונית, גם מכירות את כל המטפלים הזוגיים שבמאגר. מתאמות הטיפול הן נשות טיפול מנוסות ומוסמכות שיודעות להקשיב ולחבר בינכם לבין המטפלים המומלצים עבורכם.


איך למצוא קליניקה קרובה לטיפול זוגי? חבל להוסיף עוד עומס ופקקים

רוב תהליכי הטיפול הזוגי נמשכים שבועות וחודשים, כדי להצליח באמת ללמוד להתמודד עם המשברים בזוגיות. המשמעות, שהזוג נדרש לעשות את הדרך לקלינקה כל שבוע למשך זמן. כדאי לבחור קליניקה באזור הבית או העבודה, כדי לא להוסיף עוד עומס ופקקים פיזיים ורגשיים שרק יגבירו את הקשיים הקיימים. במרכז בקשר לטיפול יש לנו מטפלים זוגיים מומלצים באזור המרכז, הצפון, הדרום, השפלה, הגליל ובערים וישובים בפריסה ארצית.

עדיף שתגיעו לפגישה הטיפולית רגועים, ולא אחרי נסיעה ארוכה ומתוחה.


איך למצוא מטפלים זוגיים שנתחבר ותהייה לנו כימיה?

זו שאלת השאלות, איך לדעת מראש לפני שמתחילים בטיפול הזוגי שבאמת יתרחש ה"קסם" ויהיה חיבור בין הזוג (ביחד ולחוד) לבין המטפלת או המטפל הזוגי.

תקשורת פתוחה וכנה היא המפתח להצלחת הזוגית וכך גם להצלחת הטיפול הזוגי. טיפול זוגי מצריך חשיפה (בפני עצמי ולמול הצד השני) ויכולת לגעת במקומות שכואבים לנו באופן אישי וזוגי. רק כשמתפתחת תחושה שהמטפלים רואים ומבינים אותי ואותנו, אפשר להרגיש מספיק ביטחון, לשתף ולתת אמון בתהליך ובעצמנו.


איך ספק, הקשר האישי הוא הגורם הכי משמעותי להצלחת הטיפול. גורמים מתווכים שמכירים את שני הצדדים כמו מתאמות הטיפול שהן גם מטפלות מוסמכות יכולות לעזור למצוא את ה"שידוך" שיעבוד. בכל מקרה, אם אחרי כמה פגישות מרגישים ש"זה לא זה" גם כאן אפשר ל"פרק את החבילה" ולמצוא מטפלים זוגיים אחרים.


*יש שאומרים יועץ זוגי או יועצת זוגית, יועצים זוגיים אינם בהכרח מוכשרים לטיפול זוגי מטעם האגודה לטיפול זוגי, ולכן מגדירים זאת כייעוץ זוגי. המטפלים הזוגיים של מרכז בקשר לטיפול כולם עברו את ההכשרה המתאימה ואת ההתמחות של טיפול זוגי ומשפחתי.>> דברו איתנו או התקשרו 077-5215080 ונעזור לכם למצוא את המאצ' למטפלים זוגיים מומלצים באזור שלכם.


Comentarios


bottom of page