עימוד

טיפול משפחתי

קשיים יכולים להופיע בצורות שונות בחיים, ולא תמיד רק בממד האישי. טיפול משפחתי נועד להציע מענה למצבים בהם ישנו קושי ממשי בבית אשר נוגע למשפחה כולה. לעיתים מדובר בהתמודדות עם מצוקה נקודתית, ולעיתים מדובר בנושא מעמיק יותר. למשל, לידת תינוק חדש עלול להעלות קשיים להורים והאחים יחד, בעיות חברתיות או השתלבות במוסדות חינוך, חס ושלום מחלה קשה או פטירה של אדם יקר, כמו גם משברים כלכליים יכולים להעיב ולהציף קשיים רבים.

במצבים בהם בני המשפחה או ההורים חשים כי ישנו צורך במרחב טיפולי בטוח, בו ניתן לדבר, לפתוח את הדברים ולנסות ולפתור את המחלוקות והקשיים אז פונים לטיפול משפחתי.

מהו טיפול משפחתי ומתי הוא פתרון טיפולי טוב?

משפחות בוחרות לפנות לטיפול משפחתי כאשר הן חשות כי הבית אינו מקום בטוח ומכיל, בין אם סביב נושא מסוים או באופן כללי יותר. טיפול משפחתי מאפשר לבני המשפחה להתבונן על דפוסי התקשורת ביניהם, על חלוקת התפקידים בבית, על יחסי הכוחות במשפחה, וגם על האופנים בהם כל אחד מבני המשפחה מביא עצמו לכדי ביטוי בתא המשפחתי.

במקומות בהם נדמה כי הגענו למבוי סתום, הטיפול המשפחתי מאפשר תקשורת מיטבית ומקבלת. באופן זה ניתן להתבונן ולהבין טוב יותר מה בעצם מתרחש בבית, לא רק על פני השטח – אלא גם כל אחד מתוך עולמו הנפשי. באופן זה, בני המשפחה מגיעים יחד אל הטיפול, ויחד עם המטפל מנסים להבין ולהתמודד עם הקשיים בהם מדובר.

טיפול משפחתי הינו פתרון טוב כאשר הקושי בו מדובר הינו בין בני המשפחה, אופני ההתקשרות ביניהם, וכאשר מדובר בצורך העולה מהמשפחה עצמה. בניגוד לטיפול אישי, אשר בו המטופל מגיע לבדו בכדי לעבוד עם עולמו הנפשי וקשייו האישיים, בטיפול המשפחתי הקושי אינו רק של אדם אחד, אלא משהו הקשור במשפחה עצמה.

האם כל בני המשפחה צריכים להגיע לטיפול המשפחתי?

התשובה אינה פשוטה. באופן מיטבי, היה עדיף כי כל בני המשפחה היו נוכחים. עם זאת, לעיתים זה לא מתאפשר. לא כולם תמיד רוצים להגיע לטיפול עם שאר בני המשפחה, ולא ניתן להכריח אדם להגיע לטיפול. כמו כן, בהחלט ייתכנו מפגשים בהם כל חברי המשפחה יהיו, בעוד מפגשים אחרים יהיו עם חלק מבני המשפחה. הכול תלוי באופי הטיפול, במורכבות הבעיה, וגם בתחושת בני המשפחה. אין דרך אחת נכונה חקוקה בסלע בנוגע לטיפול, ולכן הטיפול יילבש צורה בהתאם לאופי המשפחה והקושי בו מדובר.

כיצד נראה טיפול משפחתי?

כל טיפול נראה באופן שונה וייחודי, זאת מאחר וכל משפחה הינה שונה וגם אופי הבעיה בה מדובר משתנה. באופן כללי, ניתן לומר כי במהלך הטיפול בני המשפחה מעלים את הקשיים שלהם, ומנסים לתקשר באופן ישיר וכנה אך תוך רגישות והתחשבות.

תפקידו של המטפל המשפחתי הינו מצד אחד לאפשר לכל בן משפחה להביע עצמו בדרכו שלו, ולהצליח להישמע גם על ידי בני המשפחה. מצד שני, לייצר תהליך פורה ומלמד, אשר בו בני המשפחה לומדים להכיר מקרוב יותר את אופני ההתקשרות הקיימים, כיצד לשפר אותם, וכיצד למצוא את הפתרון הייחודי שלהם כמשפחה להתמודדות עם הבעיות השונות שלהם.

בנוסף, המטפל המשפחתי גם מאפשר למשפחה להתבונן היטב על התפקיד של כל אחד מבני-המשפחה במערכת המשפחתית. לפעמים ישנו קושי מסוים של אחד או יותר מבני המשפחה למלא את התפקיד שלו, וחלק מהמתיחות והבעיות נעוצות בקושי זה. במהלך הטיפול, התפקידים של בני המשפחה מתחדדים, כל אחד מוצא את דרכו לבטא את עצמו דרך תפקידו במשפחה, וכך מתאפשרת תקשורת מיטבית ומכילה.

קצת על המטפלים המשפחתיים של "בקשר לטיפול"

מרכז המומחים "בקשר לטיפול" הוקם בשנת 2007, וכולל מגוון רחב של מטפלים משפחתיים מתחומים וממקומות שונים. אנו מקפידים כי צוות הטיפול המשפחתי שלנו מורכב ממומחים בתחומם, בעלי הכשרות ייחודיות בתחומים של פסיכולוגיה, פסיכותרפיה, ותחומי התרפיה. המטפלים המשפחתיים שלנו מיומנים בעבודה עם סוגי והרכבי משפחות שונים, וכן את הניסיון הנדרש לעבודה גם עם ילדים, מתבגרים ובוגרים.

כל המטפלים, מוכרים לנו באופן אישי, כמו גם הכשרתם וניסיונם. נוכל להפנות אתכם למטפל המשפחתי המדויק עבורכם, והמתאים לעסוק בסוגיות עמן מתמודדת המשפחה. המרכז מלווה הנהלה מקצועית של יועצים בכירים ומוסמכים העומדים בסטנדרטים גבוהים, אנושיים, הוגנים ומקצועיים אשר יסייע לכם בהתאמת המטפל הנכון לכם.

 

 

מחפשים פסיכולוג/ית מומלץ/ת באזור מגוריכם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם
או התקשרו 077-5215080 (24/7)
077-5215080 (24/7)
שירות ההתאמה אינו כרוך בתשלום.

לשמירת פרטיותך, אנו מתחייבים שלא להשתמש בפרטיך למעט ההתאמה לטיפול, וכן לא להעבירם לגורם חיצוני.
פנו עכשיו ללא התחייבות