top of page
  • תמונת הסופר/תמומחי בקשר לטיפול

טיפול בהתמכרויות

עודכן: 22 ביולי 2022

לכל התמכרות יש את המורכבות שלה, אך המרכיב הפסיכולוגי המשותף לכולן הוא זה של הצורך בחומר או אובייקט מסוים – שוב ושוב, ללא גבולות. החומר הממכר והצורך הנלווה לשימוש יכול להשתלט על כל אספקט של החיים, ולהפוך למוקד המרכזי של היום-יום. לכן גם הטיפול בהתמכרות עצמה אינו עניין פשוט, ומערב אלמנטים טיפוליים הקשורים בגוף והנפש כאחד.


מרכז בקשר לטיפול, לכל התמכרות יש את המורכבות שלה, אך המרכיב הפסיכולוגי המשותף לכולן הוא זה של הצורך בחומר או אובייקט מסוים – שוב ושוב, ללא גבולות.
לכל התמכרות יש את המורכבות שלה, אך המרכיב הפסיכולוגי המשותף לכולן הוא זה של הצורך בחומר או אובייקט מסוים – שוב ושוב, ללא גבולות.

התמכרות גופנית ותופעותיה

ניתן לחלק התמכרות לשני חלקים: הצד הפיזיולוגי והצד הנפשי. כמובן שהם הולכים יד ביד, מאחר וזה משפיע על זה. התפיסה הרווחת שישנה הפרדה בין גוף ונפש אינה נכונה מבחינה טיפולית, וללא ספק יש השפעות של הגוף על הנפש, ולהפך – של הנפש על הגוף.

החלק הקשור לגוף עצמו בהתמכרות הינו, לפחות בתחילה, נושא להתמודדות יחסית טכנית. במיוחד כאשר מדובר בחומרים המייצרים תלות גופנית בהם. כך, למשל, סמים וחומרים כימיים-ביולוגיים שונים יכולים לייצר צורך גופני, בנפרד מן הנפשי, על מנת לייצר בגוף שככה, הרגעה, ופניות נפשית ושכלית להתמודד עם ההתמכרות מעבר לצרכי הגוף.

ההתמודדות עם הצד הגופני של ההתמכרות הינו עניין מסובך, וישנן שיטות רפואיות שונות לבצע זאת. חשוב להבין כי זה לא תהליך אשר תמיד ניתן לעשותו לבד, במיוחד בשל הסכנה של הפסקת שימוש בחומרים ממכרים מסוימים (כגון אופיאטיים). ישנם חומרים אשר אסור להפסיק בבת-אחת את נטילתם, וישנו צורך בגורם רפואי המפקח על תהליך הגמילה עד הגעת הגוף למצב יחסית מאוזן.


התמכרות נפשית ותופעותיה

מהצד הנפשי, אשר כאמור גם הוא קשור בגוף, ההתמכרות מורכבת פחות מצורך של הגוף בחומר מבחינה רפואית ויותר בצורך עז בתחושת הסיפוק שהחומר הממכר מספק. משום כך, ישנם חומרים אשר אינם בעלי אופי התמכרותי-גופני אשר עדיין נמצא אנשים המכורים להם. למשל, אוכל, משחקי מחשב, תכניות טלוויזיה (בינג'), ועוד.

גם בהתמכרות לחומרים ממכרים ישנו מרכיב נפשי, אשר פועל ומפעיל לא פחות מהגופני. הצורך החוזר בחומר הממכר כדי להירגע, להשתחרר, לחוש בסיפוק, לברוח מהקושי של החיים, ועוד. לכל אלו ישנן סיבות מגוונות, אשר קשה מאוד לזהות אותן על פי מילון. במילים אחרות – זה עניין מאוד סובייקטיבי. כל אחד וההתמכרות שלו, כל אחד והסיבות שלו.

בשביל להבין את הסיבות להתמכרות, את המניעים הנפשיים שמפעילים ודוחפים אותנו לחזור שוב ושוב לצרוך את אותו החומר, ישנו צורך באיש מקצוע מתחום בריאות הנפש. אי אפשר להתמודד עם התמכרות לבד, היא משתלטת, אוחזת וחוזרת שוב ושוב – לכאורה ללא שליטה. בשביל להבין מדוע, איך אפשר להתמודד עם זה, ואיך זה קורה שוב ושוב, צריך להיעזר באדם מקצועי אשר יכול לעזור לכם לשאול את עצמכם, וגם להבין, מה קורה לכם.


טיפול בהתמכרויות על פי גישות שונות

על פי הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית (CBT), התמכרות קשורה בתפיסות והרגלים אשר הפכו לדפוסים אוטומטיים החוזרים בחייכם. על מנת להצליח להתמודד עם דפוסים אלו, צריך למעשה לשנות אותם, להוביל לשינוי תפיסתי והתנהגותי בחייכם. אם התמכרות היא תוצר של דפוס החוזר על עצמו, אז למעשה יש לכם את השליטה לשנות את הדפוס, לעבוד על המחשבות וההתנהגויות אשר מובילות אתכם שוב ושוב אל האזור המוכר של צריכת החומר.

תחומי התרפיה השונים עובדים יותר במרחב הדינמי-יצירתי של הנפש, מתוך ניסיון לייצר מרווח גמיש יותר המאפשר רפלקציה, הבנה מעמיקה יותר של מה אני עושה ומה אפשר לעשות אחרת. מתוך עבודות יצירה תרפויטיות, בין אם ביבליותרפיה או תרפיה באומנות ומוזיקה, אפשר לבחון את החלקים התקועים והמקובעים בנפש, אותם חלקים המשחזרים את ההתנהגות הפוגענית והתמכרותית.

מבחינה פסיכולוגית, התמכרות הינה קשורה בדחפים וסימפטומים הדוחפים את המטופל לאזורים בהם קיימת אותה תחושה של חוסר שליטה מסיבות הקשורות בוויסות-רגשי, חוסר איזון, וכדומה. על מנת להבין כיצד הנפש "מאבדת שליטה", יש להבין את המקורות העמוקים יותר בנפש להתמכרות. למה היא קשורה, מה משוחזר שם, מה קורה וכיצד זה מופיע שוב ושוב בחיים.

התמודדות עם התמכרות איננה פשוטה, והחיבור אל המטפל/ת הינו קריטי להצלחת הטיפול. מרכז "בקשר לטיפול" עוזר לכם למצוא את המטפל ותחום הטיפול המתאימים בדיוק לכם ולצרכים שלכם. לאחר תהליך אבחון קצר עם הצוות המקצועי של המרכז, נוכל להתאים לכם את המטפל הטוב ביותר עבורכם. לפרטים נוספים על טיפול בהתמכרויות והתהליך הייחודי של "בקשר לטיפול", צרו עמנו קשר כבר עכשיו בטלפון מספר 077-5215080.

מקורות מידע:

0 תגובות

Comments


bottom of page