top of page
  • תמונת הסופר/תמומחי בקשר לטיפול

איך טיפול זוגי בעזרת טניס בשיטת Tennis Field Therapy יכול לעזור גם לכם?

עודכן: 28 בדצמ׳ 2023

מאת: שמרית בן חיים (MA), מטפלת משפחתית וזוגית, מדריכת הורים באזור השרון* ומפתחת שיטת TFT tennis field therapy


באילו נושאים זוגות פונים לטיפול זוגי? מה עוד נדרש כדי שהטיפול הזוגי יצליח? למה טיפול זוגי בקליניקה ובמגרש הטניס יכול לעזור יותר? מה המשותף למגרש הטניס ולמשחק הזוגי? גלו איך אימון זוגי במשחק טניס עוזר לנצח קשיים בזוגיות.


למה זוגות הולכים לטיפול זוגי?

הפניה לטיפול הזוגי מבטאת בדרך כלל מידה של פתיחות ורצון להתבוננות משותפת יחד עם המטפלת הזוגית או המטפל הזוגי. בטיפול הזוגי מתקיים במרחב בטוח ועוסקים בסוגיות כמו: התמודדות עם מעברי חיים, משברים ביחסים, קשיים בתקשורת, פער בגישות, גילוי של סוד או בגידה, התבססות יחסי זוגיות פרק ב', או מתוך צורך לשנות ולשקם את שקשה או שאבד.


מה נדרש מבני הזוג כדי שהטיפול הזוגי יצליח?

הפניה לטיפול בהחלט מסמנת מוטיבציה, אולם אין די בה ובהגעה ל"מומחה", כדי ליצור תהליכים משמעותיים ולבססם. כדי שאלה יקרו הזוג צריך לעשות עבודה ותנועה באזורים מעוררי האתגר והקושי ושהייה בהם, במידה של פתיחות, לעיתים עיקשת יחד, עד שבסופה יורגש שיפור ויכולת לחוות את הקשר בתחושת חיוניות אישית וזוגית.


למה לפעמים טיפול זוגי בקליניקה לא מספיק?

ההכרה בחשיבותו, לעיתים הדרמטית של הטיפול הזוגי, שהינה למלאכת מחשבת עדינה ולעיתים מורכבת, על מגוון צורותיו, הביאה להתפתחויות בכלים בהם נעשה שימוש, אולם הטיפול המסורתי, הדינמי והמעמיק, המתקיים בחדר הקליניקה עדיין הדומיננטי שבהם.

ב-15 השנים האחרונות, היכרותי עם עולם הטיפול והמפגש עם קשת רחבה של סיבות ופניות אליו (יחידים, זוגות ומשפחות) יחד עם ניסיוני המוקדם והמצטבר כשחקנית טניס, הביאו אותי להבנה שמגרש הטניס, מורכבותו והפוטנציאל הגלום בו, מתכתבים נהדר עם מגרש חיי המשפחה, הזוגיות והפרט.

חקירה ממושכת והעמקה בשדה הטיפול וספורט הטניס, בעזרתם של שחקנים, מטפלים, מדריכים ואנשי אקדמיה מובילים בתחומם והסמכתי כמדריכת טניס, הביאו אותי לפיתוח כלי טיפולי ייחודי TFT - (Tennis Field Therapy)

המציע, שילוב והרחבה של השיח בקליניקה, יחד עם עבודה משותפת מחוצה לה, במרחב טיפולי מיוחד- במגרש הטניס. עבודה עם כלי ה TFT, מאפשר עבודת העמקה ושכלול של הדיאלוג הזוגי דרך התנועה וקיסמו הייחודי של מגרש הטניס.

שילובו של מגרש הטניס בטיפול, נעשה לאחר פגישות ההיכרות וההחלטה המשותפת על מטרות הטיפול. המפגש במגרש הטניס תומך במפגש הטיפולי והוא נתפר בהתאמה לכל זוג, בעזרת הדרכה ובמידת הצורך, בפגישה משולשת עם מאמן טניס בכיר.


מה בין משחק טניס, לזוגיות ולטיפול זוגי?

אין ספור יתרונות לספורט, מחקרים מעידים כי מעבר להיות הספורט תורם לבריאות הפיסית והנפשית הוא נמצא יעיל מבחינה טיפולית. כמו תראפיות אחרות, הוא כלי להעברת מסרים, תחושות ורגשות והשימוש בו בזירות הטיפוליות הולך וגובר. מעבר לאדרנלין שמייצרת התנועה במגרש וכניסתה של אנרגיה חיונית וספונטנית יותר אל המרחב הזוגי, העבודה במגרש הטניס, דרך המשחק, מזמנת חשיפה לחליפין ייחודי ויקר ערך.


מקור שמו של משחק הטניס הוא מהמילה "Tenetz" בצרפתית עתיקה, שמשמעותה "קח" או "קבל", אותה היה קורא המגיש אל יריבו במכת הפתיחה, לאחריה מתפתחים יחסי גומלין וחליפין בין שני שחקנים דרך הכדור במסגרת חוקיות המגרש וגבולותיו. לא תמיד יחסי הגומלין, פשוטים, חלקם מורכבים, משאירים אותנו ללא יכולת להשיב או שלמענה או ליוזמה שלנו הייתה כוונה אחרת מזו שהתקבלה וכך, בניגוד למשחקים אחרים, בטניס הפרט בו משחק נגד שניים: האחד הוא "הפרטנר" העומד מולו, בן הזוג, והשני הוא- העצמי, המביא עצמו דרך הכדור והחבטה בו להצלחה או "כישלון", בדומה ליחסים אחרים והמרחב הזוגי. קיימים אפיונים ייחודיים רבים נוספים לספורט זה המזמנים מצבים הדומים להפליא ליחסים בכלל ואלו הזוגיים בפרט, המתבטאים למשל בחמשת מרכיבי השליטה בו מחזיק כל משחק טניס- כיוונים, גבהים, עומקים, עוצמות וסיבוביות המתבטאים בדיאלוג המשחקי והמתפתחים דרך הלמידה והתרגול, כמו גם האם יהיה זה משחק כזוג או כנפרדים האחד מול השני, האם ישמר הכדור או יוכרע כאקט תחרותי או אימפולסיבי (בטניס מדובר באתגר גדול), כמה יתבטא המשתנה הג'נדריאלי וביטויי תקשורת נוספים שמתכתבים עם מה שמעבר למגרש והתמה המעסיקה את הזוג ושהביאה אותם להיעזר בטיפול.


כך או כך, כטבעו של משחק, מהווה מגרש הטניס מקור לקשת של רגשות, אך בעיקרן להנאה, חיוניות, ספונטניות, צחוק והתחלקות ברגעי למידה ומשחק עם העצמי והזוגי שהסיבה בגינה הגיעו הזוג, לטיפול לעיתים מאפילה ונשכחת. ועבורי כמטפלת, נגישות לעולם ומלואו טיפולי המגויס לקידומו של הזוג והפרטים בתוכו.


בשורה התחתונה - משחק הטניס דומה למשחק הזוגי

למחשק במגרש הטניס יש הרבה דמיון למשחק הזוגי בין בני הזוג. אימון זוגי ותרגול הזוגיות במגרש ובקליניקה עוזרים לשפר את הקשר הזוגי ואת מערכות היחסים הזוגית.> > דברו איתנו או התקשרו 077-5215080 ונעזור לכם למצוא את המאצ' למטפלת זוגית או למטפל זוגי שמומלצים באזור שלכם.


 

טיפול זוגי, משפחתי וטיפול ריגשי פסיכולוגי והדרכת הורים באזור השרון: הוד השרון, רעננה, נתניה, תל מונד קדימה צורן, פרדסיה, הרצליה, רמת השרון.

Komentáře


bottom of page