top of page
  • תמונת הסופר/תמומחי בקשר לטיפול

מהי פסיכותרפיה? זה כמו טיפול רגשי?

עודכן: לפני יומיים

מקורו של המושג "פסיכותרפיה" הינו ביוונית ומשמעו נפש (פסיכו-) טיפול (תרפיה). כשמו כן הוא, מדובר בפרקטיקה אשר נועדה להקל על המטופלים מבחינה נפשית, ולהציע עזרה, תמיכה והתמודדות עם מצבים נפשיים קשים.

מקורה של הפסיכותרפיה הינו בפסיכואנליזה, אשר הומצאה על ידי פרויד ונפוצה אף בימינו בתצורות שונות. עם זאת, הפסיכותרפיה ממוקדת יותר בתרפיה, זאת אומרת במציאת הפתרון או הריפוי, ושיטת הטיפול עברה תהפוכות והשפעות שונות מעולם הפסיכולוגיה על כלל תצורותיו. כיום, הפסיכותרפיה הינה גישה דינמית לטיפול, המתאימה את עצמה למטופל בכל מקרה ועל פי תאוריות מגוונות ונרחבות מכלל עולמות בריאות הנפש.


מרכז בקשר לטיפול - פסיכותרפיה, טיפול פסיכולוגי וטיפול רגשי איך זה עוזר
איך המילים הנכונות בשיחת פסיכותרפיה יכולות לעזור?

כיצד נראה טיפול בפסיכותרפיה?

הנחת המוצא הינה כי כל מטופל הינו שונה, ועל כן עולמו הנפשי של כל מטופל שונה בין טיפול לטיפול. המודלים הפסיכותרפיים לטיפול הינם דינמיים, במובן הזה שבו הנחת העבודה שהוזכרה מובילה לטיפולים שונים ומגוונים המתרחשים בפועל, בהתאמה למטופל.

עם זאת, הפסיכותרפיה אינה גמישה ללא-גבול, זאת אומרת שהטיפול נשען על תאוריות ופרקטיקות ארוכות שנים בתחומי בריאות הנפש: פסיכואנליזה, יחסי אובייקט, תאוריית העצמי, פסיכולוגיה, אינטרסובייקטיביות ועוד. בפועל, התאוריות השונות מכווינות בעיקר את המטפל להתבונן, להקשיב ולהציע מרחב להתבוננות בדברים העולים מהמטופל, ולייצר יחד תהליך עבודה המאפשר הרחבה והגמשה של הנפש תוך התמודדות עם הקשיים שעולים לאורך הדרך.

הטיפול הפסיכותרפי, אם כן, הינו ממוקד בדיבור. זאת בניגוד, למשל, לגישות רפואיות יותר השמות דגש על אבחנה ותרופה למצוקה הנפשית. בעוד הפסיכיאטר יתמקד בפן הרפואי של המצוקה והנפש, הפסיכותרפיסט יתמקד בצד הנפשי ובדברי המטופל – מה יש לו לומר על המצוקה שלו, על איך שהוא חש ומרגיש, וכיצד ניתן מתוך הדיבור להגיע אל תובנות, פעולות ושינויים במצב ובנפש עצמה.


הטיפול הפסיכותרפי באמצעות שיחה ולמי הוא מתאים?

פעמים רבות עולים חששות בנוגע לטיפולים הממוקדים בדיבור. לעיתים אלו מגיעות בתצורה שצריך יכולת דיבור ורבלית גבוהה, או שאין הטיפול מתאים לילדים אשר לרוב יעדיפו משחק או יצירה. אין זה נכון, מאחר והפסיכותרפיה רואה אופני ותצורות דיבור שונים בכל טיפול וטיפול, כך שבמובנים רבים גם משחק או יצירה הינם דיבור.

הפסיכותרפיה מתאימה לכל אדם, בכל גיל או מין, ויש ביכולתה להציע עזרה לכל סוג של קושי נפשי. הפסיכותרפיה הינה גישה דינמית נרחבת, אשר עוסקת בממדים שונים של האדם ונפשו, כאשר ללא ספק ישנה חשיבות למקומות היצירתיים והפתוחים, כמו גם לנקודות הקושי והתקיעות. זהו היתרון המשמעותי של גישה דינמית, אשר מאפשרת הסתכלות רחבה ומעמיקה לצד עבודה פרקטית בקליניקה.

על מנת להקל על מזור נפשי, לשפר את איכות חייו של המטופל ולהציע פתרון לבעיות נקודתיות או רחבות יותר, יש צורך בגמישות רבה בטיפול. הפסיכותרפיה מאפשרת זאת תוך השאיפה להגיע לכדי שינוי מיטיב, זאת מבלי להיקלע לנוקשות טיפולית אשר עלולה להיווצר בעקבות התמקדות בתאוריה על פני דברי המטופל.


מיהו הפסיכותרפיסט וכיצד נראה הטיפול?

בפועל, פסיכותרפיסטים הינם פסיכולוגים או מטפלים שעברו הכשרות בפסיכותרפיה. בין בעלי המקצוע עם רקע בפסיכותרפיה ישנם עובדים סוציאליים, פסיכולוגים קליניים ואחרים, פסיכיאטריים, מטפלים באומנות, וכדומה. כך למעשה ניתן גם לראות כי למעשה העוסקים בפסיכותרפיה הינם מגוונים, דבר המעיד על הדינמיות הרבה והראש הפתוח במקצוע.

הטיפול הרגשי המוצע למטופלים בפסיכותרפיה אינו פשטני, במובן הזה שהפסיכותרפיה אכן עוסקת בנקודות הרכות והכואבות של הנפש. לרוב מדובר בטיפול ארוך טווח, אשר נוגע בנבכי הנפש ומזמין את המטופל לומר עוד על העובר עליו ומצבו. לכן אין הטיפול מתאים למי שמחפש פתרון מידי או טיפול קצר מועד, כגון CBT ממוקד. ואכן נדרשת היכולת לרצות, לכל הפחות, להתמודד עם המכאובים והקשיים והסיבות הנפשיות להם.


מי הם המטפלים הפסיכותרפיים שלנו?

המטפלים בפסיכותרפיה של מרכז המומחים "בקשר לטיפול" מגיעים עם רקע מקצועי וניסיון בתחום הפסיכותרפיה, והינם אנשי מקצוע מומחים בתחומם. התאמת הפסיכותרפיסט למטופל נעשית על פי הצורך האישי והבעיה הייחודית עמה הוא מגיעה לטיפול. אנו דואגים להקפיד ולמצוא את המטפל הנכון ביותר לכל מטופל, כאשר ההכוונה נעשית על ידי בעלי מקצוע מוסמכים ועל פי סטנדרטים גבוהים תוך הקשבה בראש ובראשונה לצרכי המטופל. 

מקורות מידע

Comments


bottom of page