top of page
  • תמונת הסופר/תמומחי בקשר לטיפול

טיפול פסיכולוגי לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית

עודכן: לפני יומיים

לא מעט פעמים אנו שומעים בתקשורת, סיפורים שנערות ונשים עברו שמטלטלים אותנו. כך למשל, מקרה שנידון בקיץ יולי 2019 בו 12 נערים ישראלים חשודים באינוס אישה בריטית בת 19 בבית מלון בקפריסין. במקביל בארץ יש סיפור קשה נוסף של ילדים בני 12 שהתעללו מינית ואנסו ילדה בת 11. קשה להאמין שגם היום פגיעות קשות אלו קורות סביבנו כל הזמן על אף המודעות הגדולה ועידן ה"me too" עדיין, אנו עדים באופן מצער לחוויות הקשות שנערות ונשים עוברות (גם נערים, אך הסטטיסטיקה מראה שנשים גם היום עדיין פגיעות יותר).

בין החוויות הקשות והטראומטיות ביותר הינן אלו הקשורות בתקיפה מינית. זוהי חוויה מטלטלת, המערערת את היסודות הבסיסיים ביותר בנפשנו. לרוב היא לא ניתנת להסברה, נטולת היגיון וטעונה בסבל וכאב אשר אין בהם פשר. מבחינה פסיכולוגית, פגיעות על רקע מיני הינן בין החמורות והקשות ביותר לעיבוד בנפש, ומסבות לנפגעות והנפגעים סבל רב. 

חוסר הפשר והמובן סביב אירועי התקיפה המינית, במיוחד כאשר הם מבוצעים על ידי אדם בו בוטחים, בן משפחה, אולי אפילו דמות משמעותית וקרובה ביותר – לכך נלוות פעמים רבות תחושות קשות של אשם, דיכאון, פחדים, חששות וקשיים רבים אחרים. משום כך, חשוב ביותר למצוא מסגרת טיפולית מגוננת ומאפשרת, אשר בעזרתה ניתן יהיה לכונן סדר בתוך הכאוס הבלתי מוסבר.


מרכז בקשר לטיפול, איך טיפול פסיכולוגי יכול לעזור לדבר ולעבד את ה הפגיעה?
איך טיפול פסיכולוגי יכול לעזור לדבר ולעבד את ה הפגיעה?

כיצד עוזר טיפול פסיכולוגי במקרים של נפגעי תקיפה מינית?

חשוב להבין כי האירוע עצמו אומנם התרחש ונגמר, אך בפועל מלווה את הנפגע/ת גם שנים רבות לאחר מכן. הוא מלווה ומפעיל את הנפש בצורות שונות, פעמים רבות עם קשיים אשר לא ברור מהיכן הם מגיעים, פחדים וחששות, חרדות ותסכולים, ואין זה פשוט למצוא לכך פתרון או יכולת עיבוד מיטבית ללא עזרה חיצונית ומקצועית.

המיקוד בטיפול הפסיכולוגי במקרים של נפגעות ונפגעי תקיפה מינית הינו בניסיון למצוא דרך לעשות עם זה משהו מיטיב, במידת האפשר. בין אם לתת פשר חלקי או לעבד את האירוע, את החוויה הסובייקטיבית והקשיים המלווים אותה. אין זה תהליך פשוט, ויכולת ההתמודדות עם הטראומה והחוויה הקשה המלווה אותה משתנה בין אדם לאדם. 

התהליך הפסיכולוגי נוגע במרחבי הנפש כולה, ובכך למעשה מפעיל את האזורים הבריאים והיציבים בנפש, ומגייס אותם להתמודדות עם האזורים הפגועים, הטראומטיים והסובלים. זהו תהליך מורכב אך חשוב, אשר יכול לעזור לנפגע/ת להתמודד עם מה שקרה, ומה שזה עורר בהם באופן אישי. 

למצוא את הדרך לדבר ולעבד את מה שהיה

אחד הקשיים המורכבים ביותר עבור נפגעי תקיפה מינית הוא לנסות ולמצוא דרך לדבר את מה שקרה, ולא רק לדווח על החוויה. זהו הבדל מהותי וחשוב, האחד הינו תהליך עיבוד והתמודדות עם האירוע, השפעותיו, הטראומה ומה עושים עם כל זאת, והשני הינו מנותק מן הנפש, מן החוויה, ומעביר את הפרטים באופן אשר אינו מנכיח את האדם מאחורי המילים. כחלק מן התהליך, פעמים רבות הנפגעים מנסים להשיב אל הסבל משהו מן ההיגיון הפנימי, הקול האישי שלהם, לנסות ולעשות עם זה משהו אחר. 

מאחר וזהו תהליך כה עדין ומורכב, לכן גם שונה מאדם לאדם, לא תמיד קל לומר כמה זמן ימשך טיפול פסיכולוגי לנפגעי תקיפה מינית. עם זאת, חשוב לעבור חוויה טיפולית מיטיבה, כזו אשר תאפשר בנייה של אפשרות להתמודדות והמשך בריא של החיים. 

בכדי למצוא את הפסיכולוג/ית הנכונים בשבילכם, חשוב לזהות מה חשוב עבורכם בדמות הטיפולית. האם תרגישו בנוח מול פסיכולוג או פסיכולוגית, באיזה מרחב, באיזה אופן התקשרות, מה יגרום לכם לחשש ומה יאפשר לכם להיות פתוחים ונכונים לעבודה. בשל הרגישות והמורכבות של פגיעה מינית, המרחב הטיפולי והקשר עם המטפל הינם חשובים ביותר. 


"בקשר לטיפול" מאפשרת לכם למצוא את הפסיכולוג/ית המתאימים ביותר לצרכים שלכם, כל זאת תוך הקפדה על סודיות, מקצועיות ועם יחס אישי קשוב. בעזרת תהליך אבחוני מהיר, נוכל להבין מה חשוב לכם בטיפול, ולזהות את בעל המקצוע המתאים ביותר מבין מאגר המומחים שלנו. כאשר ישנה התאמה טובה בין המטפל/ת והמטופל/ת, הטיפול לא רק מיטיב יותר אלא גם מאפשר עבודה והתמודדות באופנים מעמיקים יותר. צרו עמנו קשר עוד היום בטלפון 077-5215080.
 

מקורות מידע:


0 תגובות

Comments


bottom of page