top of page
  • תמונת הסופר/תמומחי בקשר לטיפול

משמעות בימי קורונה

עודכן: לפני 3 ימים

מאת: סוזנה לוי , עו"ס (MSW), פסיכותרפיסטית ומטפלת רגשית


והימים ימי קורונה.. ימים שהתחלו עם בהלה נוראית, פחד, שיתוק והתכנסות והמשיכו הלאה לימי מרד כעס ורצון להפסיק את מה שקורה לי, למשפחתי ולעולם.


מרכז בקשר לטיפול, מציאת משמעות גם בקורונה
מציאת משמעות גם בקורונה

מציאת משמעות בימים אלו הינה מאתגרת מאוד. במסע הטיפולי  אחר חיפוש משמעות אנו נבקש לשאול שאלות כגון :  מה היעוד שלי בחיים ? אם הייתי חייה את חיי מהתחלה מה הייתי עושה אחרת? מה הרגע בחיי שאני רוצה לנצור ?

שאלות אלו לנוכח איום קיומי ובהמשך לנוכח מצוקה גדולה ותחושה של "תעצרו הכול אני רוצה לרדת" יכולות להיות כמעט בלתי נסבלות .

בספרות המחקרית ניתן למצוא עדות אמפירית רחבה לקשר בין מציאת משמעות בחיים  לבין בריאות נפשית ופיזית. היכולת להתמודדות עם קשיים ומצבי סיכון, כאשר משמעות מהווה מנגנון מגן שמייצר מוטיבציה ותורם לעמידות וחוסן. לעומת זאת היעדר משמעות, נמצא קשורה לדיכאון ופסיכופתולוגיה (נצר-רוסו,2020) 

אז האם מי שהגיע עם תחושת משמעות בחיים לימי הקורונה מגיע חזק יותר ?

לא בהכרח.

 אנו צריכים לשאול האם אותם ערכים, מטרות שהיו לי, שהעניקו לי תחושה של ערך מתקיימים גם לנוכח ימים אלו.

לא מעט אנשים מצאו עצמם דווקא בימים אלו מסוגלים ליישם את הערכים לאורם רצו לחיות כגון  משפחתיות , חיים בצמצום חומרי ועוד. שם אנו נראה את אותם אנשים עם תחושה של רווחה נפשית טובה יותר .

לעומתם, אנשים "שאיבדו" את המשמעות שאינה יכולה להתקיים בימים אלו כמו הפסקת עבודה משמעותית, הפסקת התנדבות, קשר עם אנשים. שם אנו נחווה חוסר נחת, חוסר שקט, ירידה במצב רוח ואף דיכאון.

בטיפול אנו נאפשר מעבר ממצב של חוסר אוים יחסי למצב של עוצמה יחסית.

מעצם ההחלטה לעשות מעשה ולהגיע לטיפול אני עובר ממצב של חוסר אונים יחסי לעשייה או בלשון המקצועית אנו בעצם מתחילים תהליך של העצמה.   

ויקטור פרנקל כתב  כי כאשר הפרט מרגיש כי לחייו יש משמעות, גוברים סיכוייו לשרוד אירועי חיים קשים, ולעומת זאת כאשר הוא כשל במציאת משמעות לחייו , הוא עלול לחוות מתח נפשי מתמשך. בהמשך לכך, הוגדרה תחושת המשמעות בחיים כמערכת קוגניטיבית המכילה אמונות ערכים ויעדים המעניקים לפרט מטרה, תחושת קוהרנטיות והצדק (קוליק,2016).

דווקא בימים אלו של קושי וחוסר ודאות, בימים בהם אנו מתנהלים קצת כמו רכבת הרים רגשית, בין סגר לחיסון , בין ייאוש לתקווה חשוב שנמצא את עצמנו מהרהרים על ה"עולם החדש" אליו נקלענו.

בתוך ההרהור נחפש ונמצא משמעות ע"י התאמת  הערכים האמונות והיעדים שלנו לאור תקופת הקורונה.

זכרו משמעות בחיים מסייעת לנו לשאת סבל, מעניקה תחושה של ערך,   תחושה של מסוגלות. ויקטור פרנקל מצא תחושה של משמעות בתוך השואה ודי לקרוא בכך את ספרו "האדם מחפש משמעות" כדי להבין שהוא לא היה היחיד ששרד בתוך התופת בעזרת משמעות.

תקווה היא מקור הכוח שלנו, אל תאבדו אותה וצאו לחפש באומץ מה חשוב לכם כעת , איך הייתם רוצים שיזכרו אתכם, מה בעל ערך עבורם בימים אלו וכיצד ניתן לקיים אותם למרות ועל אף הקורונה.> > דברו איתנו או התקשרו 077-5215080 ונעזור לך למצוא את המאץ' לפסיכולוגים ולמטפלים רגשיים שיתאימו ושמומלצים באזור.

 

0 תגובות

コメント


bottom of page