top of page
  • תמונת הסופר/תמומחי בקשר לטיפול

טיפול זוגי בגיל הזהב - אף פעם לא מאוחר

עודכן: 6 באוג׳ 2022

טיפול זוגי עשוי להיות, בשלב מסוים, חיוני עבור כל זוג באשר הוא. בכוחו של טיפול זוגי מוצלח לפתור בעיות הקיימות בין בני הזוג, למנוע את ההשפעה השלילית של השגרה עליהם ולהצית את הרומנטיקה ביניהם מחדש. זהו תהליך ששני הצדדים צריכים להירתם אליו על מנת שיוכל לקבל תוצאות משביעות רצון, ולא להתבייש לפנות לקבלת סיוע.

בשנים האחרונות עלתה ההכרה בחשיבותו של טיפול זוגי עבור בני גיל הזהב, בדרך כלל כאלו שמאחוריהם עשרות שנים משותפות של זוגיות. ולפניהם? זה כבר תלוי במהות ובהצלחת הטיפול הזוגי.


למרכז בקשר לטיפול, מטפלים רגשיים מומלצים מומחים בטיפול זוגי בזקנה בכל האזורים בארץ: בדרום, בצפון, במרכז, בשפלה, בגליל ובמקומות קרובים בארץ.
טיפול זוג בזקנה יכול למנוע את ההשפעה השלילית של השגרה ולהצית את הרומנטיקה מחדש


מדוע לעבור טיפול זוגי בגיל הזהב?

כדי להבין את החשיבות של טיפול זוגי לבני גיל הזהב, מספיק לראות את הבעיות הפוטנציאליות המאפיינות את הזוגיות בגיל זה – וגם את הקשיים הצצים ברמת הפרט. במישור הזוגי, עלולים בני הזוג לחוות שחיקה ארוכת שנים בזוגיות שלהם, שמגיעה לשיאה השלילי בגיל הזהב. השגרה היא אחד האויבים הגדולים ביותר של הזוגיות, ובני זוג שלא עושים את המאמצים לתחזק את היחסים ביניהם עלולים להיתקל בקשיים.

הגיל המבוגר מאופיין בדרך כלל בירידה משמעותית בתפקוד של האדם ובבעיות אשר צצות ומקשות עליו להתנהל ועל אחת כמה וכמה לנהל חיי זוגיות תקינים. חשבו למשל על בעיות במישור הפיזי הכרוכות בתסמינים לא נעימים, פגיעה בבריאות הנפש (לעיתים עד לרמה של דיכאון או חרדה), השפעה שלילית של עזיבת הילדים את התא המשפחתי על ההורים ("תסמונת הקן הריק") וכמובן שגם את הירידה בתפקוד המיני, לה השפעה ישירה על היחסים הזוגיים ועל אחד האספקטים החשובים ביותר של כל מערכת יחסים באשר היא. ייתכן בהקשר הזה שההתפתחות האישית וההזדקנות יהיו שונים בין כל אחד מבני הזוג.

חוסר איזון אינו בריא לזוגיות אף פעם, כאשר הסבירות למצב זה בגיל הזהב עולה. ייתכן מצב בו אחד מבני הזוג יוצא לפנסיה, בעוד השני לא – תוצאה אפשרית של כך היא מתחים המתגלים ביניהם. היבט נוסף הוא שלצד אחד במשוואה עשוי להיות בשלב הזה זמן פנוי רב יותר מאשר לאחר. עקב כך הציפיות של כל אחד לגבי מערכת היחסים עשויות להיות שונות.


הפתרון: טיפול זוגי

יש כיום דרכים מגוונות לטפל בבעיות במישור הזוגי בגיל הזהב, כאשר רבים ימליצו להקדים תרופה למכה ולעשות את כל המאמצים על מנת למנוע אותן מלכתחילה. טיפול זוגי הוא המפתח העיקרי לפתרון הבעיה. זהו תהליך המועבר על ידי בעל מקצוע, בנוכחות שני בני הזוג, במהלכו עולות הסוגיות הרלוונטיות ביותר המשפיעות על מערכת היחסים ביניהם. 

המטפל מציע אופני התבוננות מועילים על המצב ומדריך את בני הזוג לבצע תרגילים שונים שעשויים לתרום להם לא מעט. המטפל הוא שמרכיב את התוכנית של הטיפול הזוגי בהתאם לשלב בו נמצאים בני הזוג, למורכבות הבעיות ביניהם, לזמינותם וכן הלאה. 


המטרה: טיפול ללא דופי

כדי שהטיפול הזוגי יצליח, נדרשים כמה דברים. הקשישים צריכים להיות מוכנים לבצע את השינוי וללכת לקראתו בלב שלם. הניסיון וההכשרה של המטפל חשובים, כאשר רצוי לוודא שמדובר במטפל שמנוסה בעבודה עם בני הגיל השלישי והרביעי. הכימיה עם המטפל חיונית אף היא להצלחת הטיפול.

"בקשר לטיפול" הוא מרכז מומחים ארצי שיכול להיות נקודת ההתחלה של זוגות, בכל גיל, המעוניינים להתחיל את התהליך החשוב הזה. המרכז מאגד פסיכולוגים ומטפלים מקצועיים בתחומים שונים הנמצאים בפריסה גאוגרפית רחבה במיוחד. אנשי המקצוע מותאמים לפונים על ידי צוות היועצים של המרכז בהתאם למאפיינים העיקריים שלהם, לדרישותיהם, למיקום הגאוגרפי וכן הלאה.


לקריאה נוספת:

Sexual counseling in elderly couples

llness and Impairment in Elderly Couples: Implications for Marital Therapy

 Growing Older Together: Couple Relationships and Aging

bottom of page