top of page
  • תמונת הסופר/תמומחי בקשר לטיפול

מה זה משפחה מורכבת ואיך בכול זאת אפשר לחבר מחדש את הפאזל? בלי הוראות הרכבה

עודכן: 1 באפר׳

מאת: ענת גבע טרן, מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת


מתי זוגות אחרי הגרושים מתחילים בזוגיות חדשה ומכניסים את הילדים? איך נמנעים מהסיפור של סינדרלה והאמא החורגת בפרק ב'? איך טיפול זוגי ומשפחתי עוזר להתמודד עם המורכבות של משפחה מורכבת? גלו איך אפשר ליצור סוף טוב!


מתי בפרק ב' אתם מתחילים לערבב ולהתערבב?

התגרשתם, הסערה הגדולה שכחה? עם הזמן הצלחתם לארגן לכם שגרה סולידית עם הילדים ובלעדיהם (כשהם אצל ההורה השני), התחלתם להרגיש שיש לכם מקום לאהבה חדשה ואפילו מצאתם אותה. ככה, באמצע החיים.

הצד השני נכנס לחייכם ומביא איתו שמחה, תשוקה, עניין, הבטחות לעתיד וגילוי שאפשר גם אחרת.

בהתחלה, זה כמו סוד שלכם. נבט קטן ופגיע שאתם מטפחים בזמן הפנוי שהצלחתם לסנכרן. בהמשך, כשמתפתחת איזו ודאות, יש אמון וביטחון ואפילו סקרנות להכיר את הילדים שלו/שלה ולהפגיש אותו/אותה עם הילדים שלכם. אתם כזוג אולי כבר רוצים לראות איך זה מתקבל ואיך זה משפיע על תחושת הרווחה של כולם? זה הזמן שאתם אוזרים אומץ ומתחילים לערב ולערבב גם את הילדים.


מה זו משפחה מורכבת או משפחה משולבת?

"משפחה מורכבת" או "משפחה משולבת" זו ההגדרה למשפחה בה לאחד מבני הזוג או לשניהם ילדים ממערכת יחסים קודמת, שאינם ילדים ביולוגיים של בן הזוג/בת הזוג השני. ההורה הלא-ביולוגי מכונה "אב (או אם) חורג", והילדים מכונים "בן (או בת) חורג".

היום, במקום הביטוי שנתפס כשלילי "אבא חורג" או "אמא חורגת" אומרים "הורה שלוב". מערכות היחסים הרגשיות במשפחה מורכבת נוטות להיות מאתגרות ודורשניות. לעיתים קרובות, לאם החורגת יש סטריאוטיפ של "מרשעת" ורעה כלפי ה"ילדים החורגים" (ילדים לא ביולוגיים), כמו באגדות: שלגיה ושבעת הגמדים, סינדרלה, עמי ותמי ואחרות.


האם אפשר ליצור סיפור שונה מזה של האמא החורגת מסינדרלה?

האם יש אפשרות לרקוח סיפור אחר, טוב ומיטיב מהחומרים הטעונים הללו? כנראה שכן!

לפי נתוני הלמ”ס - 47.3% מהזוגות מתגרשים. כיום, יש יותר ויותר אנשים שמתמודדים עם האתגר של להקים משפחה מורכבת, לכן אפשר וצריך ליצור סיפורים אחרים ומגוונים.

סיפורים שישקפו את השונות והייחודיות שיש בנו, שיאפשרו לכל מי שמבקשים ליצור משפחה בריאה. ליצור משפחה משולבת שתתאים ליכולות, לחלומות ולצרכים המיוחדים של כל בני המשפחה ותתמודד עם מרבית משברי החיים.


מה המאפיינים של המשותפים למשפחה המורכבת?

משפחה מורכבת, כשמחברים פרק ב' של הורים גרושים עם עוד פרק ב' של הורים גרושים, זה תמיד מורכב ומאתגר.

בני המשפחה ימצאו עצמם (במידה כזאת או אחרת) מתקשים במעשה המרכבה של השילוב בין המשפחות. כול אחת ואחד יעסקו לדוגמה בשאלות כמו:

  • איפה המקום, הזכויות והאחריויות שלי במערכת?

  • איך לבטא את הרצון ואת האני האותנטי שלי?

  • איך להביע את העמדות, המחשבות, הרגשות וההתנהגויות שלי מהבית?

  • איך לקבל הכלה מירבית?

  • איך למקסם רווחים ולשלם כמה שפחות מחירים?

כול בני ובנות המשפחה המורכבת יידרשו למאמץ ולוויתורים.


איך להתמודד עם המורכבות של משפחה מורכבת אחרי הגרושים?

חשוב להיכנס למסע הזה של המשפחה המשולבת בעיניים פקוחות לרווחה, ולזכור לכל אורך הדרך שהמורכבות היא ביסוד המערכת. הבעיה היא לא בו או בה, או בי, בצד שלי או בצד שלו. כל בני המשפחה, משני הצדדים, מתמודדים עם מציאות מורכבת וצריכים ללמוד לחיות בתוכה, להכיר במורכבותה, להסתגל למאפייניה ודרישותיה ועם הזמן – לשנותה לרווחת כולם.

זה מחייב את בני הזוג להוביל את המסע עם המון רצון טוב, תקשורת פתוחה, סבלנות, ציפיות ריאליות ומתואמות, גבולות מוגדרים היטב אך עם גמישות מרבית. מדובר במערכת שמתפתחת ומשתנה כל הזמן ולכן מחייבת עדכון שוטף.

כדאי ומומלץ לעשות זאת בליווי מקצועי, עם מטפלת או מטפל זוגי ומשפחתי שיוכלו לצייד אתכם בפרספקטיבה רחבה, בפתרונות יצירתיים, באופטימיות מבוססת ובמקום לנוח קצת מהמאמץ, להתבונן על מה שקורה, לעבד יחד רגשות קשים ולחשוב פתוח.


בשורה החתונה – למשפחה מורכבת כדאי לקבל עזרה

עצם המבנה של משפחה מורכבת והשילוב של הורים גרושים לזוגיות החדשה עם הילדים של שני הצדדים - יוצר שילוב חדש ומאתגר. משפחה מורכבת יכולה להיות כמעיין המתגבר של תקווה, ריפוי ושמחה.> > דברו איתנו או התקשרו 077-5215080 ונעזור לכם למצוא את המאץ' למטפלת או למטפל שמתמחים בטיפול זוגי ומשפחתי שמומלצים באזור שלכם.

 

0 תגובות

Comments


bottom of page