top of page
  • תמונת הסופר/תמומחי בקשר לטיפול

תרפיה באומנות, טיפול באומנות - דרכים עקיפות להגיע לתת-מודע ולטפל בקשיים רגשיים

עודכן: 19 במאי

אחת משיטות הטיפול שחדרו בשנים האחרונות לתודעה כטיפול יעיל ומוכח לבעיות נפשיות כמו דיכאון, חרדה ובעיות נוספות, היא שיטת תרפיה באומנות. מאז ומתמיד היצירה לקחה את האדם למקומות רחוקים, שקטים ומרפאים. יש שעשו מזה עסק ויש כאלה שפשוט נהנו מהיצירה שהעניקה להם שלווה, עניין בחיים, חדוות יצירה ואורח חיים מגוון ושמח.

טיפול תרפיה באומנות מאפשר למטופל לצאת מתוך הביטוי הרגיל של מילותיו, במיוחד כשהוא משוכנע שהוא לא מיטיב להתבטא במילים ולהמחיש מה עובר עליו. כאן יש מקום מרכזי לאינטואיציה והמטופל יכול להגיע עם המטפל למקומות עמוקים מאוד, למקומות בהם התת- מודע פורץ החוצה ומאפשר למטופל ולמטפל להתבונן יחד על מה שעולה וצף.


במרכז בקשר לטיפול מאגר של מטפלים רגשיים מומלצים לילדים ולמבוגרים בכל אזור לדוגמה: ירושלים, תל-אביב, חיפה, קריות, פתח תקווה, ראשון לציון, חולון, רחובות, מודיעין, רמת-גן, הרצליה, כפר-סבא, רעננה, נתניה, חדרה, נהריה, כרמיאל, עפולה, ראש העין, באר שבע, אילת וישובים רבים נוספים שקרובים למקום מגוריך.
תרפיה באומנות - מבחר כלי טיפול להגיע לנפשם של ילדים ומבוגרים

במסגרת הטיפול נכללים מגוון תחומים ביניהם, דרמה, פסיכודרמה, מוזיקה, ציור, פיסול, תנועה, משחק, ביבליותראפיה והבעה יצירתית . תרפיה באומנויות היא אחד מענפי הפסיכותרפיה והשיטה מתמקדת פחות בדיבורים, כפי שעושה הפסיכולוגיה הקלאסית, ויותר בביטוי יצירתי. הטיפול יכול לשלב מלל במידה שונה, בהתאם לצרכי המטופל והשלב בו הוא נמצא בטיפול.

לטיפול תרפיה באומנות אין צורך בכישורים מיוחדים על מנת להתבטא, העבודה היא לא לשם יצירת אומנות כל שהיא אלא לשם ביטוי חוויות פנימיות. שפת האומנות מהווה מעין גשר בין עולמו הפנימי של המטופל לעולם החיצוני וכך נוצר סנכרון , המרחיב את המודעות העצמית ומקל על התפקוד היומיומי.


סוגי טיפול באומנויות

תרפיה בתנועה– בכל בעיה נפשית קיים קונפליקט בין הגוף לנפש. באמצעות התנועה יוצרים גשר בין השניים. המחשבה, הרגשות והתחושות מתאחדות בתנועה ומובילות לריפוי. דרך התנועה, הריקוד מבטא המטופל את אישיותו ומבטא את עצמו בצורה דינאמית.


מוסיקה תרפיה – מאז ומתמיד הייתה המוזיקה כלי לשינוי מודעות ומצב רוח. הטיפול באמצעות מוזיקה מחזק את הנפש ומעודד תנועה רגשית חיובית. מחקרים גילו כי עיסוק במוזיקה גורם כימית להפרשה של מוליכים עצביים הגורמים למצב רוח מרומם. הטיפול באמצעות שירה ונגינה מביא לתוצאות מהירות בדרך כלל כיוון שהוא נוגע בנקודות הכי רגישות בנפש.


פסיכודרמה – טיפול באמצעות משחק. כאן בא לידי ביטוי כושר הביטוי של המטופל על הבמה או בחדר הטיפול באמצעות משחק. במקום לדבר על הבעיות פשוט מציגים אותן. כתוצאה מהטיפול משתפר הביטחון העצמי וההערכה העצמית עולה בקרב המטופל.

דרמה תרפיה היא מעט שונה ומאפשרת משחק של דמויות רבות ומגוונות והופכת אפילו לעיסוק בהמשך.


טיפול באמצעות צילום – פוטותרפיה

כאן משתמשים בצילומים, כטיפול במטרה לעודד שינוי אצל המטופל. שתי הגישות המובילות בטיפול הן ההתבוננות בתמונה ואחיזה במצלמה כצלם לכל דבר.


ביבילותרפיה – ריפוי באמצעות קריאה

הספרות מאז ומעולם הייתה מקור להשראת שקט נפשי על הקורא. הכניסה לעולם ומלואו של דמיון, פנטזיה ויצירה דרך מילים משרה נינוחות ושקט נפשי על המטופל.


קיימות שיטות נוספות של תרפיה באומנות כמו תרפיה באמצעות ציור, פיסול, קרמיקה וסוגים נוספים של מלאכת יד.

כל מטופל יכול ליהנות ולהתפתח מתראפיה בהבעה יצירתית, זוהי הזדמנות נפלאה למפגש עם חלקים בלתי מודעים של הנפש המושלכים על חומרים שונים בצורות ביטוי שונות ומאפשרים ללמוד עוד על האדם והנושאים המעסיקים אותו, לעיתים פתרון הבעיה דרך החומרים משחרר את המטופל ממצוקותיו ומראה לו את האור בקצה המנהרה…Commentaires


bottom of page