top of page
  • תמונת הסופר/תמומחי בקשר לטיפול

איך טיפול זוגי ואישי עוזרים להשתחרר מדפוסים מעכבים שירשנו במשפחה ולהגשים את השאיפות?

עודכן: 28 בדצמ׳ 2023

מאת: מיכל ארז כהן, מטפלת זוגית ומשפחתית ומטפלת רגשית פרטנית, זוגית, דיאדית ומשפחתית באזור המרכז*


האמונות שספגנו בבית ודפוסי ההתנהגות של ההורים משפיעים עלינו בעוצמה גם אחרי הרבה שנים. איך טיפול זוגי וטיפול פסיכולוגי עוזרים לזהות את ה"סיפור המשפחתי"? איך אפשר לגלות את המשקולות מהעבר? איך המודעות להעברה הבין-דורית באמת מאפשרת לצמוח ולהגשים את השאיפות שלנו בנפרד, כזוג וכהורים?


למה דפוסי ההתנהגות של ההורים שלנו טבועים גם בנו?

בשפה המקצועית, "תמה משפחתית" מתארת אמונות, תפיסות עולם ודפוסי התנהגות שעוברים מדור לדור. ההתנהגויות של ההורים שלנו משתחזרות אצלנו. לדוגמה, ילד שגדל במשפחה שבה היה שיח אלים ופוגעני רוב הסיכוי שכמבוגר ישתמש באותם הדפוסים במערכות היחסים שלו.

לבית שגדלנו ולדפוסים המשפחתיים שקלטנו ישנה השפעה עצומה על החיים שלנו, (אם אנחנו רוצים או לא). במסגרת יחסינו עם האנשים הקרובים לנו כמו: בן או בת הזוג, הילדים וחברים אנחנו משחזרים את אותם דפוסים שחווינו עם הורינו, (באופן מודע או שלא).

דפוסי התנהגות אלו בין אם הם חיוביים או שליליים ,רצויים או לא רצויים - מוטבעים בנו.האם אפשר להשתחרר מהדפוסים המעכבים שירשנו מההורים?

השאלות המרכזיות שעולות בטיפול זוגי ובטיפול פסיכולוגי אישי הן לדוגמה: האם אפשר בכלל להפסיק ו/או לשנות את התמות והדפוסים הבין דוריים? אלו מהדפוסים סיגלנו לעצמנו במודע או שלא במודע? מה צריך לקרות כדי להיפרד מדפוסים מקבעים ותוקעים? איך נמצא את החופש הפנימי כדי לחיות את חיינו ממקום של בחירה אישית וייחודית לנו?

שאלות אלו ורבות אחרות עוסקות בתהליכים שקשורים לתמה המשפחתית ולהעברה בין דורית של אמונות והתנהגויות שספגנו בבית ההורים. בטיפול פסיכולוגי ובטיפול זוגי נוכל לברר את המקורות של אותם דפוסים חוזרים, להיות יותר מודעים להם ולבחור האם ואיך להשתחרר מהם.


הסיפור של ליאת, ממלחמת קיום לתחושת ביטחון ובחירה

דוגמא לכך היא ליאת (שם בדוי) שהגיעה אליי לטיפול כשהייתה בתחילת שנות השלושים לחייה. היא סיפרה לי שאביה נרצח על ידי אדם חולה בנפשו. אובדנו היה מלווה בצער שאין דומה לו.. זהו סוג של אובדן שהמוח ונפש האדם לא מסוגלים לקלוט.

האירוע ערער את ביטחונם הכלכלי של כל בני המשפחה ואת אמונתם בטבע האדם.

המשפחה נקלעה למצוקה כלכלית ונטל הפרנסה היה מוטל על כתפי האם דבר שגרם לה לחרדה קיומית לבנותיה ולעצמה. בהמשך החיים האם נישאה בשנית והייתה למשפחה רווחה כלכלית, אך האם עדיין חייתה בצל חרדה קיומית שאותה העבירה שלא במודע לדור ההמשך, לבנותיה לליאת ולאחותה.

במהלך הטיפול הסתבר שליאת המשיכה עם הנטייה של אמה לחיות מתוך תחושת הישרדות. היא הרגישה שעל הכול צריך להילחם ושצריך לעבוד קשה כדיי להגיע להישגים. אמנם, בעבר המשפחה נלחמה כדי לשרוד ולהגיע לביטחון וליציבות כלכלית, אבל גם כיום כשאפשר היה לשחרר את תחושת המחסור ו"מלחמת הקיום" - אמונה זו המשיכה להוביל את ליאת. בטיפול ליאת זיהתה את השחזור של האמונות המגבילות שרכשה בבית וקיבלה כלים להשתחרר מהחיים בצל העבר ולהיות מסוגלת לבחור מתוך תחושות ביטחון ושפע.


איך טיפול זוגי וטיפול פסיכולוגי יכולים לשחרר מהמשקולות של "הסיפור המשפחתי"?

במהלך טיפול זוגי, משפחתי ופרטני נברר את "הסיפור המשפחתי", נזהה את החזרה הבין דורית, נגלה אילו דפוסים ש"ירשנו" בבית ובמשפחה כבר לא אפקטיביים ומאילו אמונות מעכבות אפשר להשתחרר. ההתבוננות והעיבוד של הסיפור המשפחתי וכל משמעויותיו מאפשרים לאט לאט להשתחרר מה"משקולות" המכבידות שספגנו מדורות ולבחור ליצור חיים שנכונים לנו.


בשורה התחתונה - יש תקווה ואפשרויות בחירה

טיפול רגשי מוצלח וקשוב עוזר לנו להשתחרר מהזדהות לעמדות שמקבעות אותנו, ולהתחבר מחדש לרצונות, לתשוקות ולשאיפות להתפתחות אישית, זוגית, הורית ומשפחתית.> > דברו איתנו או התקשרו 077-5215080 ונעזור לך למצוא את המאצ' למטפלים זוגיים ואישיים מומלצים באזור שלכם.

 

* טיפול זוגי, משפחתי וטיפול ריגשי פסיכולוגי באזור המרכז: תל אביב, גבעתיים, רמת גן, פתח תקוה, גבעת שמואל, אזור, בת ים, חולון, ראשון לציון ראשל"צ, נס ציונה, רחובות, קריית אונו.Comments


bottom of page