top of page
  • תמונת הסופר/תמומחי בקשר לטיפול

ליווי רוחני לניצולי שואה

עודכן: 6 באוג׳ 2022

ניצולי שואה הצליחו להתחמק מהזוועות הגדולות ביותר שידע העולם שלנו. כעת, כמה עשרות שנים אחרי, רבים מהם נותרים עדיין עם הפצעים והצלקות מתקופת המלחמה הארורה ההיא. גם כשהם הצליחו להמשיך עם חייהם ולבנות אותם, נותרו עדיין משקעים. אם מוסיפים לכך את הבעיות הפיזיות והכלכליות המאפיינות את ניצולי השואה בשלב זה של חייהם, מבינים היטב את המורכבות שבמצב.

ליווי רוחני לניצולי שואה, הניתן על ידי מגוון אנשי מקצוע בבית המגורים של ניצול השואה, עשוי לעשות עבורם את ההבדל.


איך ליווי רוחני בזקנה משפר את איכות החיים של ניצלי שואה, מרכז בקשר לטיפול
ליווי רוחני לניצולי שואה, יכול לעשות את ההבדל בזקנתם

קווים לדמותו של הליווי הרוחני

ליווי רוחני הוא תהליך במסגרתו מקבל ניצול השואה סיוע נפשי – וגם רוחני – מגורמים שונים. המטרה העיקרית של הליווי היא להתמודד עם קשיים אפשריים המופיעים אצל האדם המבוגר וקשורים לזיכרון השואה. בכוחו של הליווי הרוחני לספק לאדם את האוזן הקשבת שהוא זקוק לה לפעמים, לפתור עבורו בעיות המופיעות במישורים השונים וגם להעניק לו את ההשראה הנדרשת. פעמים רבות ההבנה של ניצול השואה שהוא לא לבד בהתמודדות שלו עם הקשיים תורמת לתחושה האישית שלו. עקב כך ניתן לראות שהליווי הרוחני אינו בהכרח נעשה באופן פרטני, אלא עשוי להיות זוגי או אפילו קבוצתי.

באופן לא מפתיע, הליווי הרוחני הייעודי לניצולי השואה עוסק פעמים רבות בעבר. אי אפשר להתעלם ממנו, ובחלק מהמקרים הוא נוכח לכל אורך התהליך. הרצון העיקרי יכול להיות להציע לאדם המבוגר את השחרור מטראומות השואה, שמלוות אותו כאמור כבר עשרות שנים. עם זאת, הליווי הרוחני חייב להעניק תשומת לב להווה וגם לעתיד. הוא עשוי להשפיע על האופן בו האדם חי את חייו, מאפשר לו לשפר אותם ולהתבונן בעיניים פקוחות ואופטימיות יותר לעבר העתיד.

עולם תוכן רחב במיוחד

ליווי רוחני לוקח אותנו פעמים רבות למחוזות שונים. הפן הפסיכולוגי והנפשי בולט בו וחיוני להצלחת התהליך. הליווי מצריך כימיה של ממש בין הצדדים השונים, וזו נוצרת לעיתים ממפגש למפגש. לצד זה ניתן לקחת השראה מעולמות אחרים, למשל טקסטים תרבותיים, יצירות ספרותיות, אגדות עם, משלים וכן הלאה.

הידע של המלווה לגבי הנושאים האלו ועולמות התוכן שהוא מתחבר אליהם עשויים להגדיר במידה רבה את מהות הליווי הרוחני והתכנים שהוא עשוי לכלול.

היו מוכנים להיכנס לתוך תהליך

ליווי רוחני, מעצם ההגדרה שלו, אינו מיועד לפתור מצבים מורכבים במפגש אחד. בתחום הזה אין קסמים, במיוחד במקרה של ניצולי השואה שנושאים בחלקם הגדול צלקות של שנים. הליווי מבוסס על תהליך שיכול להיות ארוך ולהימשך גם כמה חודשים לפחות. זהו תהליך של אמון הנבנה בצורה הדרגתית בין שני הצדדים, בו במצב האופטימלי תהיה התקדמות ממפגש למפגש.

העובדה שהליווי הרוחני נעשה במקום המבוגרים של האדם המבוגר מהווה יתרון עצום. ניצולי שואה נמצאים בשנות חייהם המאוחרות, כך שאצל רבים מהם מופיעות בעיות ברמה התפקודית או הגופנית. בתנאים האלו קשה לחלקם הגדול לקבל את הסיוע במיקום שאינו נגיש עבורם. קבלת הליווי בביתו של הקשיש (להבדיל מטיפול פסיכולוגי למשל שמתבצע לרוב בקליניקה של המטפל) יכולה להקל לכן משמעותית על התהליך.

"בקשר לטיפול" הוא מרכז מומחים ארצי אשר בכוחו לסייע משמעותית גם לניצולי שואה הזקוקים לטיפול פסיכולוגי או לליווי רוחני. המרכז מאגד בתוכו מומחים בתחומים השונים, המותאמים לאדם המבוגר באופן אישי לאחר קבלת ייעוץ והדרכה ראשוניים על ידי צוות המרכז. ההתאמה נעשית על פי פרמטרים דוגמת הבעיות המופיעות אצל האדם המבוגר, כתובת מקום המגורים של ניצול השואה וכן הלאה. התהליך כולו מתנהל בצורה רגישה, כמתבקש מול האוכלוסייה המדוברת, תוך דגש על טיפול סבלני באדם המבוגר.

0 תגובות

Comments


bottom of page