top of page
  • תמונת הסופר/תמומחי בקשר לטיפול

התמודדות עם זיקנה

עודכן: לפני 3 ימים

על פניו, לשנות גיל הזהב יש את מלוא הפוטנציאל להיות קסומות. הבעיה היא שבמציאות בה אנו חיים, עלול להיות פער לא קטן בין הרצוי לבין המצוי.

השינוי העצום שבזיקנה עלול להתקבל בצורה שאינה חיובית, על רקע בעיות פיזיות המופיעות או מחמירות אצל האדם המבוגר, בדידות, קשיים כלכליים, טראומות שהוא עובר (למשל פטירה של אדם קרוב) ועוד.

בתנאים האלה אנחנו מדברים פעמים רבות על התמודדות עם הזיקנה והצורך לקבל אותה בצורה בריאה ונכונה. זהו אינו המצב הטבעי בקרב האוכלוסייה, אבל עם כמה כלים נכונים ובעזרת אנשי מקצוע מהשורה הראשונה ניתן לעשות זאת היטב.


מרכז בקשר לטיפול, טיפול רגשי והכנה לזקנה, יכולים לעזור להסתגל לשינויים ואפילו לצמוח בגיל השלישי
טיפול רגשי והכנה לזקנה, יכולים לעזור להסתגל לשינויים ואפילו לצמוח בגיל השלישי

חשיבותה של הכנה מוקדמת

למרות שנראה שלפעמים הזיקנה נופלת עלינו כרעם ביום בהיר, בפועל זהו תהליך הנמשך שנים ארוכות: משך כל חייו של האדם למעשה. אחת מדרכי ההתמודדות הטובות ביותר עם הזיקנה היא הבנה לקראת מה הולכים. למרות שאין חכם כבעל ניסיון, כן ניתן לצבור כיום ידע על הצפוי בגילאים המתקדמים מבחינה כלכלית, רפואית וכן הלאה. הידע הזה זמין בשלל מקורות כיום, לרבות תכנים המיועדים לגיל הזהב (או למתקרבים אליו), סדנאות, שיחות עם אנשי מקצוע או אפילו רשת האינטרנט.

אחת מהנחות היסוד בתחום הטיפולי היא שהדרך הטובה ביותר להתמודד עם מצבים שונים היא למנוע אותם מלכתחילה. כאשר האדם המבוגר מבין לקראת מה צפוי לו בעתיד, הוא ומשפחתו יכולים להיערך לכך בהתאם, לפני שהבעיה מתגלה או מתפתחת לממדי ענק.


המפתח הוא בהתבוננות נכונה

גיל הזהב היא תקופה בעלת יתרונות וחסרונות. מפתח עיקרי לחיים בריאים בתקופה זו של השנה הוא היכולת להתבונן בעיקר בצדדים החיוביים יותר של גיל הזהב, ופחות בקשיים שצפויים לצוץ עם הזמן. אנחנו לא טוענים שאפשר להתעלם מכל קושי אשר צפוי לצוץ בגיל הזהב, מכיוון שמדובר במשימה קשה ולעיתים בלתי אפשרית. אבל כן חשוב לברך את הצדדים הטובים של החיים ולנסות להתבונן בחצי הכוס המלאה.

כך למשל חלק מהקשישים מתקשים להסתגל לשינוי בשגרת החיים שלהם, הנובע עקב היציאה ממעגל העבודה, עזיבת הילדים את ה"קן" המשפחתי וכן הלאה. אם הם יחשבו במקום זה על הזמן הפנוי שהם יכולים להקדיש כעת לעצמם, התחביבים שהם יכולים לפתח או המקומות בעולם שאפשר לבקר בהם, התחושה הכללית שלהם צפויה להשתפר פלאים.


יתרונות הסיוע המקצועי

התהליכים שתוארו מעלה עשויים להיראות פשוטים על הנייר, אבל בפועל התמודדות איתם עלולה להיות משימה מורכבת. מעבר של השינויים באופן עצמאי אינו פשוט ולעיתים גם בלתי אפשרי. האדם המבוגר חייב כמעט תמיד להיעזר בסביבה הקרובה שלו, ובעיקר בבני המשפחה. הם צריכים להיות שם בשבילו כשהוא זקוק לכך, לספק אוזן קשבת ולהתמודד עם הקשיים הצפויים.

בנוסף לכך אי אפשר להתעלם מהעובדה שבעל מקצוע, המעורה בעבודה עם האוכלוסייה המבוגרת, הוא פעמים רבות הפתרון הטוב ביותר לבעיות המזוהות עם הזיקנה. פסיכולוג או פסיכיאטר עשוי להעניק טיפול ממוקד שיאפשר להתמודד בצורה יעילה עם בעיות נפשיות המזוהות עם הזיקנה, ובחלק מהמקרים גם למנוע מלכתחילה בעיות עתידיות.


מרכז המומחים הארצי "בקשר לטיפול" יכול בהחלט לסייע לכם בכך. המרכז הוקם מתוך מטרה להתאים לפונים אליו את המטפלים האידאליים עבורם, על פי סוג הבעיה שהם סובלים ממנה, המאפיינים האישיים, המיקום (והרי מומלץ לקשישים לחפש מטפל הנמצא במיקום נגיש ונוח) וכן הלאה. נקודת ההתחלה היא שיחת היכרות ראשונית, לאחריה ממליצים יועצי המרכז על כמה מטפלים שיכולים לסייע לאדם המבוגר הספציפי.

Comments


bottom of page