התקשרו עכשיו 077-5215080

Tennis Field Therapy- טיפול זוגי בעזרת טניס

מאת: שמרית בן חיים (MA), מטפלת משפחתית וזוגית, מדריכת הורים ומפתחת שיטת TFT tennis field therapy

הפניה לטיפול הזוגי מבטאת בדרך כלל מידה של פתיחות ורצון להתבוננות משותפת יחד עם המטפל, במקום בטוח בסוגיות כמו התמודדות עם מעברי חיים, משברים ביחסים, קשיים בתקשורת, פער בגישות, גילוי של סוד או בגידה, התבססות יחסי זוגיות פרק ב,  או מתוך צורך לשנות ולשקם את שקשה או שאבד. הפניה לטיפול בהחלט מסמנת מוטיבציה, אולם, אין די בה ובהגעה ל"מומחה", כדי ליצור תהליכים משמעותיים ולבססם. כדי שאלה יקרו צריכה להיעשות עבודה ותנועה באזורים מעוררי האתגר והקושי ושהייה בהם, במידה של פתיחות, לעיתים עיקשת יחד, עד שבסופה יורגש שיפור ויכולת לחוות את הקשר בתחושת חיוניות אישית וזוגית.

ההכרה בחשיבותו, לעיתים הדרמטית של הטיפול הזוגי, שהינה למלאכת מחשבת עדינה ולעיתים מורכבת, על מגוון צורותיו, הביאה להתפתחויות בכלים בהם נעשה שימוש, אולם זה המסורתי, הדינמי והמעמיק, המתקיים בחדר הקליניקה עודנו הדומיננטי שבהם. ב 15 השנים האחרונות, היכרותי עם עולם הטיפול ומפגש עם קשת רחבה של סיבות ההגעה אליו (יחידים\ זוגות ומשפחות) יחד עם ניסיוני המוקדם והמצטבר כשחקנית טניס, הביאו אותי להבנה שמגרש הטניס, מורכבותו והפוטנציאל הגלום בו, מתכתבים להפליא עם מגרש חיי המשפחה, הזוגיות והפרט בו. חקירה ממושכת והעמקה בשדה הטיפול וספורט הטניס, בעזרתם של שחקנים, מטפלים, מדריכים ואנשי אקדמיה מובילים בתחומם והסמכתי כמדריכת טניס, הביאו אותי לפיתוחו של כלי טיפולי ייחודי – TFT (Tennis Field Therapy) המציע, שילוב והרחבה של השיח בקליניקה, יחד עם עבודה משותפת מחוצה לה, במרחב טיפולי מיוחד- במגרש הטניס. עבודה עם כלי ה TFT, מאפשר עבודת העמקה ושכלול של הדיאלוג הזוגי דרך התנועה וקיסמו הייחודי של מגרש הטניס.

שילובו של מגרש הטניס בטיפול, נעשה לאחר פגישות ההיכרות וההחלטה המשותפת על מטרות הטיפול, אף אם ראשוניות הן ויתקיימו בו לסירוגין עם מפגשי הקליניקה. המפגש במגרש הטניס תומך במפגש הטיפולי והוא נתפר לכבוד כל זוג, בעזרת הדרכה ובמידת הצורך, בפגישה משולשת עם מאמן טניס בכיר.

מה בין טניס לזוגיות?

אין ספור יתרונות לספורט, מחקרים מעידים כי מעבר להיות הספורט תורם לבריאות הפיסית והנפשית הוא נמצא יעיל מבחינה טיפולית. כמו תראפיות אחרות, הוא כלי להעברת מסרים, תחושות ורגשות והשימוש בו בזירות הטיפוליות הולך וגובר. מעבר לאדרנלין שמייצרת התנועה במגרש וכניסתה של אנרגיה חיונית וספונטנית יותר אל המרחב הזוגי, העבודה במגרש הטניס, דרך המשחק, מזמנת חשיפה לחליפין ייחודי ויקר ערך.

מקור שמו של משחק הטניס הוא מהמילה "Tenetz" בצרפתית עתיקה, שמשמעותה "קח" או "קבל", אותה היה קורא המגיש אל יריבו במכת הפתיחה, לאחריה מתפתחים יחסי גומלין וחליפין בין שני שחקנים דרך הכדור במסגרת חוקיות המגרש וגבולותיו. לא תמיד יחסי הגומלין, פשוטים, חלקם מורכבים, משאירים אותנו ללא יכולת להשיב או שלמענה או ליוזמה שלנו הייתה כוונה אחרת מזו שהתקבלה וכך, בניגוד למשחקים אחרים, בטניס הפרט בו משחק נגד שניים: האחד הוא "הפרטנר" העומד מולו, בן הזוג, והשני הוא- העצמי, המביא עצמו דרך הכדור והחבטה בו להצלחה או "כישלון", בדומה ליחסים אחרים והמרחב הזוגי. קיימים אפיונים ייחודיים רבים נוספים לספורט זה המזמנים מצבים הדומים להפליא ליחסים בכלל ואלו הזוגיים בפרט, המתבטאים למשל בחמשת מרכיבי השליטה בו מחזיק כל משחק טניס- כיוונים, גבהים, עומקים, עוצמות וסיבוביות המתבטאים בדיאלוג המשחקי והמתפתחים דרך הלמידה והתרגול, כמו גם האם יהיה זה משחק כזוג או כנפרדים האחד מול השני, האם ישמר הכדור או יוכרע כאקט תחרותי או אימפולסיבי (בטניס מדובר באתגר גדול), כמה יתבטא המשתנה הג'נדריאלי וביטויי תקשורת נוספים שמתכתבים עם מה שמעבר למגרש והתמה המעסיקה את הזוג ושהביאה אותם להיעזר בטיפול.

כך או כך, כטבעו של משחק, מהווה מגרש הטניס מקור לקשת של רגשות, אך בעיקרן להנאה, חיוניות, ספונטניות, צחוק והתחלקות ברגעי למידה ומשחק עם העצמי והזוגי שהסיבה בגינה הגיעו הזוג, לטיפול לעיתים מאפילה ונשכחת. ועבורי כמטפלת, נגישות לעולם ומלואו טיפולי המגויס לקידומו של הזוג והפרט בתוכו.

לשיחת התאמה ללא
תשלום וללא התחייבות

השאירו פרטים ונחזור אליכם

או התקשרו 077-5215080 (24/7)

שירות ההתאמה אינו כרוך בתשלום.

לשמירת פרטיותך, אנו מתחייבים שלא להשתמש בפרטיך, למעט ההתאמה לטיפול, וכן לא להעבירם לגורם חיצוני.

עשו לנו לייק בפייסבוק