top of page
  • תמונת הסופר/תמומחי בקשר לטיפול

מה זה טיפול בביבליותרפיה?

עודכן: לפני יומיים

ישנן שיטות טיפול מגוונות העוסקות בתרפיה של הנפש והרגש. ביבליותרפיה הינה גישה טיפולית המניחה במרכז הטיפול את עולמו הרגשי-נפשי של המטופל, כאשר כלי העבודה היישומי הינו יצירת מרחב משחקי-דמיוני באמצעות סיפורים, שירים וטקסטים כתובים. הנחת היסוד הינה כי באמצעות הכלי הטקסטואלי, מתאפשר לגעת באזורים רכים יותר של הנפש, באופן אשר אינו בהכרח ישיר ונוקשה, ובכך ליצור גמישות והתבוננות אחרת במה שמתרחש פנימה בתוכנו.


מרכז בקשר לטיפול מטפלים מומלצים בכל הארץ בביבליותרפיה וטיפול רגשי
הכלי הטקסטואלי, מאפשר לגעת באזורים רכים יותר של הנפש, באופן פחות ישיר ונוקשה

הקול השלישי והמרחב הטיפולי

המרחב המופעל אצל כל אדם בעתות מצוקה הינו פנימי, ופעמים רבות אנו נתקלים שם בנוקשות רבה – קושי לדבר, לעכל, להכיל את המתרחש בנו ולנו. הכאב יכול לאבן, ולעיתים קשה מאוד לעכל ולעבד אותו. לשם כך אנו זקוקים לחומר משחקי אשר ניתן להפעיל אותו, להפעיל דרכו את המרחב הנפשי.

כאשר בני זוג חווים משברים בחייהם, לפעמים אין זה פשוט להבין או לדבר על מה קורה שם בדיוק. אובדן ושכול גם הן תופעות מורכבות מאוד להתמודדות, אשר בחלקן כוללות התקלות בדבר מה לא מוסבר, שלא ניתן להסביר, שלא ניתן לדבר במישרין.

שיטות התרפיה השונות, והביבליותרפיה ביניהן, ניגשות אל חומרי הנפש והקושי אשר אנו נתקלים בו בחיינו מתוך תפיסה דינמית הגורסת כי ניתן ליצור תנועה נפשית, ניתן להגמיש את המרחב הרגשי. זאת אם מאפשרים יצירה של מרחב בטוח, המאפשר ומזמין דיבור, ולעיתים באמצעות גורם שלישי (כמו סיפורים ושירים, או כתיבה) המאפשר נגיעה בלב הדבר אך באופן רגיש וגמיש יותר.


האם הטיפול בביבליותרפיה מתאים לכל אחד?

אין הגבלה ספציפית בנוגע לסוג הטיפול והמטופל. באופן כללי, כל אדם יכול לגשת לכל טיפול או שיטת טיפול אשר נראית ונשמעת נכונה בעיניו. כל גישה טיפולית נוגעת ועובדת עם החומרים הנפשיים-רגשיים באופן שונה, ומאפשרת תוצרים ושינוי באמצעים שונים.

הביבליותרפיה הינה לא רק גישה פרקטית, בדומה לתרפיות השונות, אלא בעיקר עמדה טיפולית. זאת אומרת שלא תמיד מוכנסים סיפורים באופן ישיר לחדר, זה תלוי במטופל, בצרכיו, באופן בו הוא או היא מסוגלים ורוצים לגעת בחומרי הנפש, ובסופו של דבר זה גם תלוי ביכולת והפתיחות לגמישות נפשית ושינוי.

הדבר נכון גם לגבי סוג המצוקה או הבעיה בה מדובר. הסיבה לפנייה לטיפול הינה גורם חשוב מאוד בכל טיפול, וכל גישה טיפולית עובדת עם המטרה הטיפולית וסיבת הפנייה באופנים שונים. הגישה הדינמית גורסת כי לנפש והרגש ישנן יכולות תנועה ושינוי מובנות, אשר זקוקות לפעול, לנוע, ולכן גם להפעיל אותנו. הריפוי התרפויטי נעוץ ביכולת להגמיש את האזורים הקשים שבנו, ולכן למעשה כל בעיה ומצוקה רגשית-נפשית יכולה להיעזר בגישה ביבליותרפית.

אך הדבר הנכון והטוב ביותר לעשות, הוא להתייעץ בנוגע למקרה הפרטי שלכם. לנסות להבין בעצם מה אתם צריכים, מה אתם זקוקים לו ברגע זה. הגורם הראשון ליצירת טיפול מוצלח הוא להביא לכדי הבשלת קשר מיטבי בין מטפל ומטופל, ולשם כך חשוב להבין מה יכול להקל עליכם, כיצד "קל" לכם יותר לדבר, מה יאפשר לכם לגעת באותם אזורים קשים בנפש אשר מכאיבים כל כך.


"בקשר לטיפול" הינו מרכז מקצועי המתמחה בהתאמה בין מטפל ומטופל על בסיס צרכיו של המטופל. לאחר ראיון ותהליך קצרצר, המומחים שלנו יוכלו להתאים לכם את המטפל/ת המושלמים לצרכים שלכם, ולעזור לכם למצוא את הטיפול המיטיב ביותר עבורכם. "בקשר לטיפול" עובדת עם מגוון רחב של בעלי מקצוע איכותיים, ממגוון תחומי רפואת הנפש והתרפיה. לפרטים נוספים, צרו עמנו קשר עוד היום במספר 077-5215080. 

ביבליוגרפיה:

Comments


bottom of page