עימוד

פחד וחשש מאינטימיות

יצירת קשר מעמיק ובטוח עם אדם אחר היא משימה מורכבת. ממילא לא קל לשני אנשים לחלוק יחד את חייהם. הדבר דורש תקשורת מיטיבה, הקשבה רבה ומוכנות לעשות וויתורים והתאמות על מנת לחיות יחד בצורה שיתופית ומכבדת. 

על כל אלו, ישנה מורכבות נוספת אשר עשויה להקשות על בניית קשרים אינטימיים באופן משמעותי – אנשים רבים חווים פחד מאינטימיות, ומתקשים להגיע למצב זה עם אחרים. הפחד מאינטימיות מקשה עלינו לקיים חיבור רגשי עם אחרים, גם אם מדובר באחרים משמעותיים, וכך אנו נמנעים ומתרחקים מהעמקת הקשרים החשובים בחיינו.

ממה עשוי לנבוע פחד מאינטימיות?

יכולת לאמפתיה, להקשבה ולתקשורת הנובעת ממקור רגשי, הם כלים אשר אנו מסגלים לעצמנו בשלב ראשוני מאוד בחיינו. אנשים אשר גדלו להורים אשר מתקשרים עמם ברמה זו באופן קבוע ונותנים מרחב להבעת רגשות ולעיבודם, יוכלו לחוש אמפתיה ולנהל יחסי קירבה בצורה מיטבית. 

עם זאת, ילדים אשר חוו סביבה מנוכרת בה עודדו אותם להדחיק את רגשותיהם ("לא צריך לבכות", "הכול עובר בסוף"), ושחוו תקשורת אשר נמנעת מנגיעה בפן הרגשי, יגדלו ככל הנראה עם פחד גדול מקרבה ומאינטימיות. אולי הם גם יתייחסו להבעת רגשות ולדיבור המביע תחושות ותעצומות פנימיות באופן סרקסטי ונמנע. תקשורת כזו גם מרחיקה אחרים, וגם לא מאפשר מגע רגשי קרוב.

אתגרים רבים בבניית הקשר הזוגי

כלים אלו הם חיוניים על מנת לבנות קשרים זוגיים בטוחים ועמוקים. כאשר משהו אינו עובד ביכולת להבין את רגשותיו של האחר, להיות קשובים להם ולהבין מהיכן נובע הקושי ברמה הרגשית, קשה מאוד לבנות יחסי אמון מיטיבים אשר יהוו את היסוד לאינטימיות בין בני זוג. 

המורכבות סביב הפחד מאינטימיות עשויות לנבוע מגורמים רבים ומגוונים. למשל, אדם אשר גדל בבית בו אין כל פרטיות עשוי לחוות את האינטימיות כחדירה לפרטיותו ואיום על האוטונומיה שלו. אדם אשר גדל בבידוד חברתי רב, עשוי להיות נעדר כישורים תקשורתיים ולהתקשות בניהול יחסים. הסיבות אכן רבות ומגוונות ודורשות התייחסות מעמיקה – אך לא ניתן לעשות זאת בוואקום. 

הקושי לפתח קירבה אינטימית עשוי להקשות גם בתפקוד המיני, ולגרור אחריו תסכולים רבים אשר יפגעו בדימוי העצמי ובביטחון האישי. קשיים מסוג זה עשויים פעמים רבות להוות כדור שלג שיהיה קשה מאוד לעצור. ככל שההתנסויות האינטימיות במהלך החיים יהיו כושלות ובלתי מספקות, כך הן עשויות להטרים את החוויה הבאה.

מתמודדים עם פחד ואינטימיות

על ידי טיפול רגשי, ניתן ללמוד על חוויות העבר במשפחה ובסביבה המיידית, על המשקעים אשר נצברו במהלך השנים סביב חוויות בלתי מוצלחות בפן הרגשי והאינטימי. גם הקשיים עליהם יושב הפחד מאינטימיות, אשר לא בטוח שתשומת הלב של המטופל אי פעם הוסבה אליה, יש לתת עליהם את הדעת בטיפול. 

למשל, פעמים רבות עשויה לשמש התפיסה כי הכי טוב לבד כמנגנון הגנה המשמש להתמודד עם הפחד לחוות דחייה שוב ושוב. מן הרגע שאמונה זו משתרשת, קשה מאוד להתנסות בחוויות אחרות ומיטיבות יותר, ולקדם דפוסים חדשים בנפשנו. על מנת להסיר את ההגנות ולאפשר חוויות חדשות, נדרשת עבודה מעמיקה בה ייבנה מחדש האמון והביטחון העצמי ויתאפשרו דברים חדשים באופי התקשורת ובקבלת ההחלטות. זוהי עבודה טיפולית, וצריך לייצר מרחב בטוח כדי לעשותה.

לכולנו מגיע לחוות קירבה וקשר עמוק. עם קושי כזה, אין צורך להישאר לבד. מרכז "בקשר לטיפול" מזמין אותך לקבלת סיוע מקצועי מעמיק כדי לנהל את פחדיך בצורה מיטבית. אנו נספק עבורך אבחון מקצועי בו ייבחנו צרכיך הייחודיים, וכך נוכל להתאים לך המטפל הנכון שיספק את המענה המקיף והמדויק ביותר. צוות רחב היקף של תרפיסטים מכל התחומים עומד אצלנו לרשותך, ובעזרת ההתאמה הנכונה – נוכל לסייע לך בכל הנדרש לפרטים נוספים ולקבלת סיוע בהקדם. אנו במרחק שיחת טלפון אחת במספר 077-5215080.

ראו גם: טיפול זוגי

מקורות מידע:

Very Well Mind, “Fear of Intimacy: Causes, Risk Factors, Signs, and Coping Strategies”

Psych Alive, “Fear of Intimacy: Understanding Why People Fear Intimacy”

Psychology Today, “Fear of Intimacy and Closeness in Relationships”

 

Elite Daily, “5 Signs You're Afraid Of Intimacy, According To An Expert”

https://www.elitedaily.com/p/5-signs-youre-afraid-of-intimacy-according-to-expert-9245491

מחפשים פסיכולוג/ית מומלץ/ת באזור מגוריכם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם
או התקשרו 077-5215080 (24/7)
077-5215080 (24/7)
שירות ההתאמה אינו כרוך בתשלום.

לשמירת פרטיותך, אנו מתחייבים שלא להשתמש בפרטיך למעט ההתאמה לטיפול, וכן לא להעבירם לגורם חיצוני.
פנו עכשיו ללא התחייבות