עימוד

סמכות הורית – כלים לעבודה נכונה מול הילדים

הצבת גבולות והבנייה של סמכות הורית אינו דבר פשוט. היכולת להיות הורה אשר מציב גבולות, ומצד שני חומל, תומך ואוהב – לכאורה זה נשמע כמו סתירה. כאילו השניים אינם הולכים יחד. אך האמת אינה יכולה להיות רחוקה מכך, בפועל, גם אם זה נשמע מעט מוזר, הצבת גבולות היא סוג של חמלה. בחיים אנו נתקלים תדירות באי-אפשרות, במצבים בהם אנו נאלצים לוותר, במצבים אשר בהם נכפים עלינו כללים וחוקים אשר יש להתמודד עמם. במילים אחרות, אי אפשר לעשות מה שבא לנו כל הזמן, בכל מקום.

חלק מהמשמעות של חברה ושל תרבות היא שאי אפשר לעשות כל מה שרוצים. אם לא מלמדים אותנו להתמודד עם מגבלות החיים באופן בריא, למעשה – אין לנו את הכלים הנכונים להצליח בחברה, עם אנשים שאיננו מסכימים עמם, ועם קשיים אחרים הנובעים מהתקלות בגבולות. משום כך, ללמוד להתמודד עם גבולות מגיל צעיר זה הדבר הנכון ביותר, הבריא ביותר, וגם המגונן ביותר.

להצליח להגיד "לא" אך בצורה שתאפשר משהו אחר

ההבדל בין הצבת גבול לבין פקודה, שליטה ופגיעה הינו דק ומורכב. הסוד נעוץ במילה "סמכותיות", אשר למעשה מרמז כי ישנה רשות בעלת סמכות להגיד "לא", להציב גבול. אין זה אומר שהסמכות הזו הינה אבסולוטית.

ההבדל בין חוק ובין ציווי נעוץ באפשרות. החוק, הגבול, אומנם אוסרים על משהו אך למעשה מאפשרים משהו אחר במקום. כך למשל, "אסור לשחק עם חשמל" ילמד את הילד שאסור להכניס דברים לשקע, דבר אשר עלול להרוג או לפגוע בו, אך אפשר לשחק עם הצעצועים בדרך אחרת. אין זה "לא" אשר משתק, אשר מונע מהילד מרחב משחקי, זהו "לא" אשר מגן על הילד ומאפשר לו משהו אחר במקום.

בכדי להגיד "לא" שהילד שומע, מבין ומקבל – כאן דרושה סמכותיות. אך כיצד אפשר להיות סמכותיים? כיצד אפשר להגיד "לא", להציב גבולות אשר באמת בריאים וטובים לילד? לרוב, ובמיוחד בגילאים צעירים, הבעיה פחות קשורה בילד ויותר בהורה עצמו.

התמודדות עם תפקיד ההורה הסמכותי

לרוב זה ההורה אשר מתקשה לקבל על עצמו את תפקיד הסמכותיות. ישנם כאלו אשר זה לא בא להם בטבעיות, אשר אין הם רגילים להיות סמכותיים. ישנם כאלו אשר לא התנסו בזה בעצמם, ואינם מכירים למעשה הורה סמכותי מחייהם. ישנן סיבות נוספות ומגוונות לקושי להגיד "לא" באופן סמכותי ומחנך. כך או כך, בסופו של דבר זה ההורה אשר צריך להבנות את עצמו, בראש ובראשונה, כדמות סמכותית. אך איך עושים זאת?

תחילה יש להתגבר על המחסומים המונעים מעצמנו את היכולת להיכנס לתפקיד סמכותי. מה בעצם מפריע לנו? האם זה חשש, פחד, התנגדות פנימית עזה? מה בנפש מונע מכם את היכולת להיכנס לתפקיד הסמכותי, זה אשר מקשיבים לו ומכבדים את מילתו? בכדי להצליח להיות הורה סמכותי, חשוב להבין בעצם מה מונע מכם זאת מלכתחילה.

לרוב התשובה הינה מורכבת וקשורה במניעים נפשיים-רגשיים אשר אין לנו מודעות ברורה לגביהם. לשם כך ניתן להיעזר בבעל מקצוע מתחום בריאות הנפש, אשר יוכל לעזור לכם לגלות את הקול הסמכותי שבכם, את החסמים אשר אינם מאפשרים לקול זה לצאת החוצה, ובאמצעות עבודה מורכבת להצליח וליישם זאת בפועל.

טיפול לסמכות הורית

לעיתים כדאי לפנות למומחה מתחום ה-CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי), אשר יוכל לעזור ולזהות את הדפוסים המעכבים אשר מונעים מהסמכותיות להצליח ולצאת. על ידי שינוי בדפוסים הקבועים אשר חוזרים על עצמם באופן אוטומטי בחייכם, תוכלו גם אתם להתמקם בתפקיד ההורה הסמכותי.

ישנם מצבים בהם הקושי להיכנס לתפקיד הסמכותי נובע מקשיים מוקדמים ומורכבים מאוד, אשר מציפים את הנפש באופנים רבים ומסובכים. לשם כך ייתכן ותזדקקו לפתרון פסיכותרפי או פסיכולוגי, בעזרת טיפול מעמיק אשר פונה אל נבכי הנפש, והסיבות הנפשיות-רגשיות המייצרות קשיים.

פעמים אחרות, ייתכן וטיפול דינמי וגמיש יותר יאפשר לכם התמודדות נוחה יותר עם המורכבות הנפשית סביב הסמכותיות. טיפולי התרפיה השונים – ביבליותרפיה, תרפיה באומנות או מוזיקה, וכדומה – יכולים לעזור לכם בהתמודדות דרך יצירה, משחק ועבודה עם החומרים השונים. כך ניתן לגעת באזורים שונים בנפש באופן גמיש יותר ויצירתי, ובשל כך דיבור שלא מתאפשר בדרכים אחרות.

בכדי למצוא את שיטת הטיפול והמטפל המיטביים ביותר עבורכם, "בקשר לטיפול" כאן בשבילכם עם תהליך אבחוני קצר אשר יעזור לנו להבין טוב יותר מה יוכל לעזור לכם בדרך הטובה ביותר. בסוף התהליך, נוכל לאתר את המטפל והשיטה הטובים ביותר לכם, דבר אשר הוכח כמשפר את הטיפול באופן מהותי. לפרטים נוספים על "בקשר לטיפול", התקשרו אלינו עוד היום למספר 077-5215080.

מקורות מידע:

Psychology Today, “Adolescence and parental authority”

Gov.Uk, “Understanding and dealing with issues relating to parental responsibility”

Quebec.gov, “Parental Authority

 

מחפשים פסיכולוג/ית מומלץ/ת באזור מגוריכם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם
או התקשרו 077-5215080 (24/7)
077-5215080 (24/7)
שירות ההתאמה אינו כרוך בתשלום.

לשמירת פרטיותך, אנו מתחייבים שלא להשתמש בפרטיך למעט ההתאמה לטיפול, וכן לא להעבירם לגורם חיצוני.
פנו עכשיו ללא התחייבות