התקשרו עכשיו 077-5215080

משפחה בראי הדורות

ד"ר רונית כהן זמורה מטפלת זוגית ומשפחתית

הקשר המיוחד שעובר מההורים לבנים ולבני הבנים בלתי נפרם הן בתכונות הגנטיות והן בדפוסים והערכים העוברים כחוט השני מדור לדור ומטביעים את חותמם על כולנו. אנו מקבלים מהורינו לא רק את המטען הגנטי כמו צבע עיניים, גובה, חוסן גופני וכו', אלא גם דפוסי התנהגות שהוטבעו בבית ההורים. אנו משחזרים את דפוסי הזוגיות, ההורות, סגנון החיים שספגנו בילדותינו, זוהי העברה בין דורית, שהינה מעבר להשפעות הגנטיות אלא מבטאת קשר בלתי נפרם מהעבר לעתיד, מאב לבן, אותו קשר שלא מדברים עליו, אך הוא שב ועולה בכל משפחה.

הקשר המשפחתי, מלווה את האדם כל ימי חייו, הוא משפיע על כל תחומי החיים, החל מסגנון החיים, קשרים עם אנשים, התנהגות, לא בכדי אמרו חז"ל-"מעשה אבות סימן לבנים". שאני מתבונן בהתנהגות שלי, אני לא יכול להימנע מלהשוותה להתנהגות הורי. לדוגמא, לא פעם אנו מוצאים את עצמינו רוגזים וקוצפים על ילדינו, למרות שנשבענו לעצמינו הרבה פעמים, שלא ננהג כך, אין אנו יכולים להפסיק. באותם רגעים אנו אומרים לעצמינו- בדיוק כך נהגו הורינו, אנו חוזרים ומשחזרים אותם דפוסים מוכרים שחווינו בילדותינו, אנו חושבים לעצמינו "ישנם הרבה מלאכים שעוברים מדור לדור, אך רק לעיתים רחוקות מבחינים בהם, או מדברים עליהם"( HARMS 2003).

לדפוסים המשפחתיים ישנה עוצמה רבה ביותר, לא נתן להתנתק מהם ולהתעלם. אלא יש להם השפעה אדירה על כל צעד שלנו בחיים. אנו במסגרת יחסינו עם האנשים הקרובים לנו, כמו בן הזוג,ילדים וחברים משחזרים אותם דפוסים שחווינו עם הורינו.

יש בכך מעין העברת הלפיד מדור לדור שמאפשר את שימור הגחלת, שיכולה להיות, מצד אחד נעימה, כמו התייחסות חיובית למצבים, שמחת חיים,עליזות וסלחנות ואותה אנו רוצים לשמר ולהחיות. ומצד שני יכולה להיות מכבידה וקשה, כמו כעסים, נתקים וביקורתיות שהינה מכבידה ומעיבה על חיינו. קשה מאוד לפרום את הזיכרונות והחוויות המשפחתיות שהשתרשו והפכו לדפוסים ודרך חיים.

הגישה הבין דורית מכירה בשני סוגי זיכרונות שאחראים להעברת הלפיד: מלאכים ורוחות רפאים:
"המלאכים"- נקראים אותם זיכרונות ילדות המכילים חוויות ילדות נעימות ושופעות חסד, כמו רוך וחיבוק.
"רוחות רפאים"- נקראים אותם זיכרונות שמתארות חוויות ילדות מכאיבות ולא נעימות בין ההורה לילד, חלקם מודעים וחלקם לא מודעים, כמו ביקורתיות והתעללות.

נוסף על סוגי זיכרונות אלו לכל משפחה יש ערכים ואמונות שעוברים מדור לדור. כמו מה נאה לעשות ומה לא. מה מותר ומה אסור.

אותם זיכרונות וערכים נכנסים למעין כלי קיבול גדול, שאינו מאבד מאומה מחוויותינו בעבר, והכול כדי לשמרן על מנת שיעברו לדור הבא. אותם ערכים, אמונות, רוחות רפאים ומלאכים , חיים זה לצד זה, מהווים נכסי צאן ברזל של המשפחה שעוברים מדור לדור ומכים שורשים עמוקים כדי לשמור על החוויות המעצבות המשפיעות לדור הבא.

הרוחות הרפאים והמלאכים חיים זה לצד זה ומלווים את האדם לכל אורך חייו וקובעים את טיב יחסיו עם המשפחה החדשה שיצר. כל אחד מתמודד עם אותן רוחות עבר על פי דפוסים וסגנון שהוטבעו בבית הוריו. לא תמיד אנו רואים כיצד הם משפיעים עלינו באופן ישיר, אך הם מהדהדים ונמצאים שם כל הזמן ומחלחלים לתוך חיינו היום יומיים.

לעיתים אותה שרשרת בין דורית, מכאיבה ומקשה עלינו את ההתנהלות היום יומית. אל לנו להיכנע לתכתיביה. ביכולתנו לשנות את ה"גנטיקה המשפחתית", על ידי קבלת אחריות על דפוסים והתנהגויות אלו. הדרך לצאת ממעגל זה, היא להכיר בהשפעה שלה על חיינו, לא חשוב מתי ומי התחיל את השרשרת, העיקר לשנות את הנתיב למען הדורות הבאים, אולם לא תמיד האדם יכול לבצע מהלך זה לבדו ולכן הוא יכול להיעזר בליווי ותמיכה.

לשיחת התאמה ללא
תשלום וללא התחייבות

השאירו פרטים ונחזור אליכם

או התקשרו 077-5215080 (24/7)

שירות ההתאמה אינו כרוך בתשלום.

לשמירת פרטיותך, אנו מתחייבים שלא להשתמש בפרטיך, למעט ההתאמה לטיפול, וכן לא להעבירם לגורם חיצוני.

עשו לנו לייק בפייסבוק