התקשרו עכשיו 077-5215080

מטפל זוגי – מדריך למציאת המטפל שמתאים לך ולאופי הטיפול

העובדות הלא נעימות מצביעות על כך שאחד מבין כשלושה זוגות נשואים בישראל מתגרש בשלב מסוים. לכך ניתן להוסיף זוגות רבים הסובלים ממשברים המאיימים למוטט אותם, נפתרים באופן רגעי או פשוט פוגעים משמעותית ביחסים ביניהם. פעמים רבות המפתח לשיפור הזוגיות, או אפילו החיים בתא המשפחתי כולו, הוא פנייה לאנשי המקצוע – אלו הם מבחינה מעשית המטפלים הזוגיים. במדריך הבא נתייחס לפרמטרים העיקריים שרצוי שילוו אתכם בבחירת מטפל זוגי.

בחינת ההכשרה של המטפל

תחום הטיפול הזוגי הוא כיום רחב בכל קנה מידה. האתגר הראשון הוא למצוא מטפל מקצועי, שיוכל להתאים לצרכים שלכם כמו כפפה ליד. ראשית, רצוי לוודא שלמטפל יש את ההכשרה המקצועית הראויה, כאשר בדרך כלל מדובר בתעודת הסמכה שמעניקה האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי. תעודה שכזו תבטיח שהמטפל הספציפי עבר את ההכשרה האקדמית הנדרשת לצורך עיסוק מקצועי בתחום, צבר את הניסיון המעשי החיוני כל כך ונמצא תחת פיקוח. עם זאת חשוב להדגיש שגם אדם שעבר מסלול הכשרה קצר יותר יוכל להציע את שירותיו כמטפל זוגי על פי חוק, ולכן מומלץ כן לבחון את הניסיון המקצועי ולהקשיב לאינטואיציה גם יחד.

פרמטר מרכזי אחר בבחירת המטפל הזוגי הוא הגישה התיאורטית או המעשית שהוא מתבסס עליה, כאשר רבים מהמטפלים המקצועיים מציעים את שירותיו במספר גישות גם יחד. הם מתאימים את הגישה למאפייני המקרה הספציפי המגיע לפתחם, לרצונות בני הזוג וכן הלאה.

בהמשך לכך, יכול להיות שתהיה זו המלצה מועילה לאתר מטפל זוגי שמתמחה בנושאים הספציפיים המקשים על בני הזוג. חלק מהמטפלים כן מתמקדים בעולמות שונים של המשברים הזוגיים – למשל בעיות במיניות, משברים סביב גידול הילדים וכן הלאה. התאמה מלאה של בעל המקצוע מהבחינה הזו יכולה להפוך את הטיפול ליעיל פי כמה.

הלוקיישן כן קובע

רבים מתהליכי הטיפול הזוגי מצריכים כמה פגישות לפחות, שיכולות להתפרס על פני שבועות או אפילו חודשים. המשמעות הישירה של כך היא שעל בני הזוג לעשות את הדרך למקום הטיפול בתדירות שעשויה להיות גבוהה – פשוט הרבה יותר לעשות זאת כאשר פרמטר המרחק אינו משחק תפקיד. ככלל, מומלץ לבחור מטפל זוגי שהקליניקה שלו נמצאת בעיר בה מתגוררים, או לכל היותר במרחק סביר ממנה.

הסיבה היא שבדרך זו פשוט הרבה יותר להתמיד בטיפולים, כמו גם להגיע אליהם רגועים. חשבו מנגד על מצב בו נוהגים שעות כדי להגיע לכל טיפול, ועל ההשפעה השלילית האפשרית של כך.

כימיה, תקשורת ומה שביניהם

מונחים דוגמת "כימיה" ו"תקשורת בין אישית" מאפיינים לא רק את הזוגיות, אלא גם את הטיפול במשברים הקשורים אליה. הכוונה היא שבני הזוג צריכים לבחון את הקשר שנוצר עם המטפל או המטפלת הזוגית, קשר שעשוי להצביע על האפקטיביות של הטיפול כולו. לא פשוט לחשוף בפני אדם זר סוגיות רגישות ופרטיות, אבל זה נעשה מעט קל יותר כאשר המטפל משדר פתיחות, מקנה אווירה נעימה ולא שופט את בני הזוג. זו הסיבה לכך שניתן בהחלט להחליף מטפל לאחר כמה פגישות אם סבורים ש"זה לא זה" מבחינת התקשורת הנוצרת בחדר הטיפולים.

אז איך מתחילים?

גם לאחר שמצמצמים את מספר המטפלים הפוטנציאלים על פי הפרמטרים שתוארו מעלה, עדיין אתם עשויים להישאר עם לא מעט אופציות. מרכז המומחים הארצי לטיפולים פסיכולוגיים "בקשר לטיפול" מציע שירות שערכו אינו מסולא מפז. תחת המרכז פועל מגוון רחב של מטפלים מקצועיים מכל רחבי הארץ. המרכז מציע צוות יועצים מומחים, שיוכל להבין את צרכי הלקוחות ולהתאים להם את המטפל האידיאלי על פיהם.

ראו גם:

קצת לפני, אפשר גם אחרת – טיפול זוגי לפני גירושין

מטפל זוגי בתל אביבמטפל זוגי בירושלים

לשיחת התאמה ללא
תשלום וללא התחייבות

השאירו פרטים ונחזור אליכם

או התקשרו 077-5215080 (24/7)

שירות ההתאמה אינו כרוך בתשלום.

לשמירת פרטיותך, אנו מתחייבים שלא להשתמש בפרטיך, למעט ההתאמה לטיפול, וכן לא להעבירם לגורם חיצוני.

עשו לנו לייק בפייסבוק