התקשרו עכשיו 077-5215080

כל מה שרציתם לדעת על טיפול באמנות

מיכל יקיר – מטפלת מוסמכת באמנות ופסיכוטרפיסטית

מרגישים לחוצים? לא מסופקים? רוצים להתחבר לעצמכם ולגלות מה באמת מתאים לכם? או אולי לילד יש קשיים חברתיים בולטים, קשיים רגשיים כגון קושי קיצוני בפרידה, בעיות חמורות בדימוי עצמי או בבטחון העצמי? בעיות בהשתלבות בגן או בבית הספר? קשיי קשב וריכוז? אולי אתם או ילדכם זקוקים ל"טיפול"?

בשנים האחרונות התווספו לטיפול הפסיכולוגי המסורתי הטיפולים בהבעה ויצירה. טיפולים אלו באמצעות אמנות, מוסיקה, תנועה ודרמה, מאפשרים טיפול רגשי באמצעים שאינם רק מילוליים.

הטיפול באמנות הוא כאמור אחד מהטיפולים בהבעה ויצירה. בטיפול באמנות מוזמן המטופל (מבוגר או ילד) לעשות שימוש בחומרי אמנות וליצור יצירה שניתן יהיה להתיחס אליה. תהליך היצירה אינו דורש כשרון מיוחד או ידע קודם, להפך, דווקא מי שאינו מורגל ביצירה אמנותית יוכל להגיע בקלות יחסית לביטוי אמיתי וחופשי, בתנאי שיש לו את הנכונות להתנסות וליצור.

הביטוי באמצעות אמנות יכול לסייע למבוגרים או ילדים המתקשים בדרך כלל בביטוי מילולי ויכול להוות גם כלי חדש, עוקף הגנות, דווקא לשכלתניים שביננו, המורגלים בביטוי מילולי קל ושוטף אך מתקשים לתת ביטוי לרגשות שלהם. הטיפול באמנות מזמין פעמים רבות חיבור למקומות פנימיים עמוקים ולחוויות ילדות ראשוניות ובכך יוצר גשר וקיצור דרך לתכנים רגשיים עמוקים.

מגוון החומרים והטכניקות בהם משתמשים בטיפול באמנות, החל מחומרים "חסרי שליטה", נוזליים ו"פתוחים" כמו צבעי מים או גואש וכלה בחומרים מוגמרים ונשלטים כמו תמונות ממגזינים למשל, מאפשרים ביטוי בכל רמה של יכולת ביצוע וחופש אמנותי ומאפשרים לכל מטופל לעבור תהליך אישי בדרך הביטוי שלו באמנות.

בתהליך הטיפול באמנות מושגות מטרות שונות, ראשית, לעצם העבודה האמנותית אפקט המרפא את הנפש, שנית בדר"כ בעקבות העבודה בחומרים השונים נוצרת היצירה האמנותית שניתן להתבונן בה ולהכירה. דרך הכרת היצירה יכולים המטופל והמטפל ללמוד ולהכיר גם את נפש המטופל – היוצר.

חשוב לציין כי במהלך תהליך הטיפול באמנות, כמו בכל טיפול רגשי אחר, נוצר הקשר הטיפולי המהווה את לב הטיפול, אלא שבטיפול באמנות, הקשר אינו רק בין שניים – המטפל והמטופל, אלא בין שלושה – המטפל, המטופל והיצירה. משולש זה מאפשר הרחקה והתמודדות קלה יותר עם התכנים העולים בטיפול.

הטיפול באמנות אם כך מאפשר ביטוי אישי, מגע ועיבוד של רגשות וחומרים פנימיים, מודעים ולא מודעים ומזמין את המטופל למסע של יצירה, גילוי עצמי והתפתחות.

* המחברת היא מטפלת מוסמכת באמנות ופסיכוטרפיסטית

לשיחת התאמה ללא
תשלום וללא התחייבות

השאירו פרטים ונחזור אליכם

או התקשרו 077-5215080 (24/7)

שירות ההתאמה אינו כרוך בתשלום.

לשמירת פרטיותך, אנו מתחייבים שלא להשתמש בפרטיך, למעט ההתאמה לטיפול, וכן לא להעבירם לגורם חיצוני.

עשו לנו לייק בפייסבוק