עימוד

טיפול זוגי לאחר בגידה – איך אפשר לאחד את השברים?

בגידה היא אחד הדברים הקשים ביותר להתמודד, אך הבחירה להתמודד עם הבגידה בתוך המערכת הזוגית – זו בחירה אמיצה מאוד. לא תמיד היא פשוטה, לא תמיד בני הזוג רוצים לעבור את התהליך הזה באמת, אך באמצעות טיפול זוגי אפשר לנסות ולהבין מה קרה, איך זה קרה, ומה בקשר הזוגי מייצר את הכאב או הקושי הקשורים בכך. 

בזוגות רבים, למרות הבגידה, עדיין יש אהבה עזה אשר לא רוצים לוותר עליה. הדבר הפשוט ביותר הוא לשבור את הכלים, אך להתמודד עם הדברים – זו בחירה אשר יכולה לבנות את היחסים מחדש, לאפשר לזוגיות לפרוח, או לכל הפחות לא להשאיר את הדברים לא מדוברים ובכאב עמוק.

לא כל בגידה היא סימן לסוף

קשה להיות בזוגיות, וזה נכון לכל הזוגות בעולם. זוגיות היא מסע, לעיתים יש עליות ולעיתים מורדות. פעמים רבות גם זהו אחד מבני הזוג אשר חווה את העליות והמורדות, זה לא תמיד קשור בזוגיות עצמה. כל אדם חווה את המסע שלו בעולם בדרכים שונות, נתקל בקשיים אחרים, מתמודד עם דברים לא פשוטים בחייו או חייה. לעיתים זה מדובר בזוגיות, לעיתים זה נתמך גם ללא דיבור, ולפעמים אי-אפשר לדבר או להביא את זה לזוגיות – פשוט כי זה קשה ומורכב. 

בימינו אנו מורגלים לחשוב על זוגיות כעל מערכת הרמונית ושלמה המכילה את הכול. אבל זה לא כל כך פשוט, ולא תמיד זה אפשרי. במיוחד כאשר ישנם קשיים ומכשולים רבים בדרך. זוגיות היא לא עולם מושלם, היא שותפות, אהבה, ובעיקר בחירה להמשיך להיות ביחד (לפעמים כל יום מחדש) – אולי כנגד כל הסיכויים. זוהי בחירה אשר נעשית בכל רגע מחדש, ועם זאת היא בחירה כלל לא פשוטה. 

לפעמים בגידה היא לא ניסיון לפרק את הזוגיות, אלא משהו אחר. פעמים אחרות היא דווקא מכוונת אל הזוגיות, כנגדה או כנגד בן/בת הזוג. המעשה עצמו, יהא אשר יהא, הינו מורכב ומכיל גורמים רבים – חלקם מודעים, אחרים פחות מודעים. לא תמיד ברור גם לזה שבגד, לא רק לצד הנבגד, למה זה בכלל קרה או מה קרה שם. הפער הזה בין שני הצדדים בזוגיות הינו משמעותי, שכן כל אחד יכול לראות את הדברים אחרת לחלוטין. אך זה לא אומר שמי מבין הצדדים רוצה לסיים את הזוגיות. 

טיפול זוגי והתמודדות עם הבגידה והסיבות לה

בכדי לנסות ולשפר את הזוגיות צריך לדבר על דברים, ולדבר יכול להיות עניין מאוד לא פשוט וגם מאוד כואב. בדיבור אנחנו מעלים הרבה ממה שרצינו לומר, אך גם הרבה ממה שלא ידענו שיש לנו לומר. כל זה צף ועולה, ואנחנו מקווים שהצד השני יוכל לשמוע אותנו, אבל אם יש דבר שאפשר לומר על תקשורת היא שרב הלא-ברור בה על פני הברור. תקשורת היא דבר מורכב מאוד, וכדי לשמוע באמת צריך לנסות ולראות את הדברים מתוך עולמו של הצד השני. 

טיפול זוגי מכוון למרחב שבין בני הזוג, לאפשרות לדבר ולהביא את הרגשות והמחשבות אל פני השטח – אך באופן מיטיב, בונה, מאפשר. באופן אשר יוביל ליציבות ובטחון בזוגיות, לא להתמוטטותה. זה לא פשוט כלל, זה דורש יכולת שיתוף, דיבור והכלה של הצד השני. זה בעיקר דורש את היכולת לכנות לצד היכולת להקשיב. כל אלו הם דברים אשר עובדים בכדי לשפר אותם, וגם עובדים עמם – כדי שאפשר יהיה לייצר שיח כנה ופתוח המאפשר מקום לכל אחד מבני הזוג בתוך הזוגיות.

מעשה הבגידה הוא קשה, הוא מכאיב ופוגע. אך מבלי לדבר על כך, מבלי להתמודד עם מה שהוביל לכך, עם הסיבות והרגשות אשר כל כך פוגעים – הדבר נשאר במעטה של חוסר מובן ועמימות, וזה יכול להיות הרבה יותר הרסני ופוגע מאשר הבגידה בפני עצמה. דיבור הוא כואב, אך היעדר הדיבור יכול להיות הרסני. 

ההתמודדות עם הכאב והבעיות בזוגיות אינו דבר פשוט, אך לפעמים זו הדרך הטובה ביותר להתמודד עם הקושי כדי שיהיה אחרת. מרכז "בקשר לטיפול" מאפשר לכם דרך חדשה בחייכם הזוגיים, ולשם כך מציע לכם את מיטב המטפלים הזוגיים. לאחר תהליך אבחוני קצר, נוכל לקשר ביניכם לבין המטפל/ת הזוגי/ת המיטבי עבורכם, דבר אשר משפיע לטובה על כל טיפול והצלחתו. פנו אלינו עוד היום בטלפון מספר 077-5215080.

מקורות מידע:

NCBI, “Integrative Behavioral Couple Therapy”

The Knot, “Here’s Exactly What to Expect From Going to Couples Therapy”

CNN, “When is it really time for couples therapy?”

מחפשים פסיכולוג/ית מומלץ/ת באזור מגוריכם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם
או התקשרו 077-5215080 (24/7)
077-5215080 (24/7)
שירות ההתאמה אינו כרוך בתשלום.

לשמירת פרטיותך, אנו מתחייבים שלא להשתמש בפרטיך למעט ההתאמה לטיפול, וכן לא להעבירם לגורם חיצוני.
פנו עכשיו ללא התחייבות