עימוד

טיפול בדיכאון

מהו טיפול בדיכאון?

דכאון נמנה עם ההפרעות הפסיכולוגיות הנפוצות ביותר ושכיחותו לאורך החיים היא כ-16%. דכאון גורם למצוקה וירידה בתפקוד והוא אחד הגורמים המובילים לאובדנות. חומרת הדיכאון יכולה לנוע מתסמינים קלים ועד כרוניים המשפיעים על רוב תחומי החיים. הסובלים מדיכאון מדווחים על ירידה באיכות החיים ועל פגיעה בתפקוד בעבודה, בתפקוד האקדמי וביחסים החברתיים.

בשונה מעצבות חולפת, דכאון היא הפרעה מתמשכת שעלולה להחריף ללא טיפול מתאים. אדם השרוי בדיכאון מרגיש רגשות קשים של ייאוש ועצב, מאבד עניין בחיים ובסביבתו, הערכתו העצמית יורדת והוא עשוי אף להגיע למחשבות אובדניות. דכאון יכול להתפרץ מסיבות גנטיות או סביבתיות שקשורות לאירועים בהווה או בעבר.

מבין שיטות הטיפול מבוססות המחקר, שיטת הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי היא השיטה הפסיכולוגית הנפוצה ביותר לטיפול בדיכאון והיא קיבלה תמיכה אמפירית רחבה. טיפול תרופתי נמצא אף הוא כיעיל אך בניגוד לטיפול קוגניטיבי התנהגותי השפעתו אינה ממשיכה לאחר הפסקת הטיפול. הוא משולב בעיקר כשחומרת הדיכאון גבוהה. קיימת כיום גישה חדשה יותר לטיפול בדיכאון- הגישה האינטגרטיבית, שמשלבת את שתי הגישות הפסיכולוגיות ומתאימה את השילוב המתאים למטופל, על מנת להגביר את יעילות הטיפול.

איך מתבצע הטיפול בדיכאון?

בטיפול קוגניטיבי התנהגותי יש בדרך כלל שלושה שלבים. בשלב ראשון מתמקדים בהפחתת התסמינים והחזרה לתפקוד. השלב השני מתייחס לשינויים קוגניטיביים ובו לומד המטופל לזהות מחשבות אוטומטיות, להעריך אותן ולבחון דרכי חשיבה חלופיות. השלב האחרון מתמקד בשימור השפעות הטיפול ובמניעת הישנות.

למי זה מתאים?

טיפול פסיכולוגי בדיכאון מתאים לאנשים המרגישים ירידה בתפקוד ובתחושת ההנאה מהחיים, תחושות של עצב וכן עבור אנשים החווים מחשבות שליליות על עצמם, עתידם ועל העולם. סימנים נוספים שעשויים להעיד על דכאון הם קשיי שינה, ירידה בתאבון ועליה/ירידה במשקל. במצבים חמורים של סכנת אובדנות נדרש קודם אשפוז וייצוב תרופתי.

מה תהיה חווית המטופל בתום ולאורך הטיפול?

בשלב הראשון המטופל יחזור לתפקוד גם אם הרגשות והמחשבות עדיין שליליים. בהמשך המטופל ירגיש גם בשינוי בדפוסי החשיבה ויחווה רגשות חיוביים יותר.

המטפלים בדיכאון

המטפלים שלנו מוסמכים להעריך את חומרת הדיכאון ולהמליץ על הטיפול המתאים. ברוב המקרים, טיפול פסיכולוגי יספיק אך במצבים חמורים הם ימליצו על שילוב של טיפול תרופתי.

מחפשים פסיכולוג/ית מומלץ/ת באזור מגוריכם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם
או התקשרו 077-5215080 (24/7)
077-5215080 (24/7)
שירות ההתאמה אינו כרוך בתשלום.

לשמירת פרטיותך, אנו מתחייבים שלא להשתמש בפרטיך למעט ההתאמה לטיפול, וכן לא להעבירם לגורם חיצוני.
פנו עכשיו ללא התחייבות