התקשרו עכשיו 077-5215080

הפגישה הראשונה בטיפול פסיכולוגי

מאת: נטע אדלר – עו"ס, פסיכותרפיסטית

קיבלת החלטה לפנות לטיפול, יצרת קשר טלפוני עם המטפל וקבעתם מועד לפגישה הראשונה.

מה צפוי להתרחש בפגישה?

הפגישה הראשונה תהיה מוקדשת להכרות.

למעשה, כל הטיפול כולו משמעותו תהיה הכרות. הכרות עמוקה ורחבה של המטפל את המטופל ודרך כך, הכרות של המטופל את עצמו – את עולמו הפנימי, את מה שמניע אותו בעולם ואת מה שעשוי לסייע לו להתפתח. המפגש הראשון, אם כן, יוקדש להכרות ראשונית.

אני נוהגת לרשום בפגישה הראשונה או במספר פגישות ראשונות המוקדשות להכרות. לאחר מכן, אני מניחה לבלוק הכתיבה ולעט. לעתים רחוקות ארשום במהלך פגישה טיפולית.

בפגישה הראשונה, אני מסבירה, כי כיוון שאיני מכירה עדיין וכדי שאזכור פרטים, אני מבקשת רשות לרשום.

הרישום הוא לעיניי המטפל בלבד והפרטים נשמרים בסודיות מלאה.

לעתים קרובות במהלך טיפול, כעבור זמן מהפגישה הראשונה, אחזור לעיין ברישום. הפרטים הרשומים על הנייר יקבלו אז נופך אחר. אוכל אז לחבר בין החוויה הנפשית הנוכחית של המטופל לבין אירועים ודמויות מפתח מההיסטוריה שלו וההבנה אז תעמיק.

לרוב, הפגישה הראשונה תהיה מובנית יותר בהשוואה לפגישות הבאות עם התקדמות הטיפול. מבחינה רגשית, ההבניה במפגש הראשוני יוצרת סדר ותורמת לרגיעה.

מטפלים רבים ואני ביניהם, נוהגים להיות אקטיביים ומובילים בפגישת/פגישות ההכרות, יותר מאשר במהלכו של הטיפול. בהמשך הטיפול, שרביט ההובלה יועבר למטופל והוא יוזמן לשתף בנושאים שעסוק בהם.

במפגש הראשון, ארצה לקבל מושג אודות שני נושאים חשובים הכרוכים זה בזה.

הראשון, הוא ההיסטוריה האישית של המטופל. השני, הוא סיבת הפנייה לטיפול.

ישנם מטפלים המבקשים מהמטופל לספר על עצמו באופן חופשי. אני נוהגת לשאול שאלות מכוונות.

ישנם הפונים לטיפול ומבקשים שלא לחטט בעבר. הסיבות לבקשה כזו יכולות להיות מגוונות. ישנם אנשים מעשיים הרוצים בפתרונות ובכלים פרקטיים לפתרון בעיותיהם. ישנם אחרים אשר חוששים להיפגש רגשית עם זיכרונות של אירועים קשים בעברם ומנסים להימנע ממגע רגשי עמם.

עבור אלו, הפגישה הראשונה עלולה להיות לא קלה. בכדי להקל על השיתוף, אני מעניקה הסבר לבקשה שלי לשמוע אודות ההיסטוריה. הסבר נותן פשר ומובן ויכול לתרום לריכוך ההגנות.

בעיניי, בלתי אפשרי לטפל באדם מבלי להכיר את נסיבות חייו. בעיה או התמודדות בהווה, לא נוצרות בחלל ריק. יש להן מקור. היחסים המוקדמים להם זכינו במשפחת המוצא שלנו, יהיו מרכיב משמעותי וקריטי בעיצוב האישיות שלנו לאורך ההתבגרות וישפיעו על היחסים אותם נבנה בבגרותנו.

אני שואלת אודות משפחת המוצא, היחסים במשפחה, אירועים משמעותיים בחיי המטופל בילדותו ובהתבגרותו. מבקשת שיספר אם חווה טראומות.

אני מבקשת לשמוע על ההשתלבות במסגרות החינוכיות והחברתיות. חשוב לי לשמוע על קשרים משמעותיים, על תחביבים, על בחירות במסלולי לימודים ועבודה.

לאחר שקיבלתי מושג אודות ההיסטוריה וההתפתחות, אני שואלת על סיבת הפנייה. אני מבקשת לשמוע מדוע בחר המטופל לפנות לטיפול בעיתוי המסוים הנוכחי, מה מטריד אותו, או במה הוא עסוק. חשוב לי לשמוע על התפתחות הקשיים או ההתמודדויות במהלך השנים, על האופנים בהם התמודד המטופל עם קשייו בעבר וכן על טיפולים קודמים – אם היו.

במהלך איסוף המידע, אני מקשיבה למטופל הקשבה מרוכזת ומגבשת מחשבות לגבי תוכנית הטיפול. עם סיום ההערכה ואיסוף המידע, אני משתפת את המטופל במחשבותיי. לפעמים עוד במפגש הראשון. בפעמים אחרות, במפגש השני או השלישי.

במהלך המפגש הראשון, נעשית הכרות ראשונה גם של האינטראקציה בחדר. ניתן להתבונן בחדר, לחוש את האווירה שהמטפל מייצר בו. הקשר הטיפולי מתחיל להיבנות.

הקשר הוא חשוב מאין כמוהו. ישנם מחקרים המצביעים על כך כי איכות הקשר הטיפולי עולה על שיטת הטיפול בתרומה להצלחת הטיפול. אם כן, מעבר למסירת המידע והפרטים החשובים, הטיפול בעצם כבר מתחיל עוד בפגישת ההכרות. החויה הטיפולית מתחילה להתרחש. רגשות ומחשבות עולים ויש להם מקום. אפשר וכדאי לשתף במה שעולה.

עם סיום הפגישה הראשונה, אני שואלת על התחושות. ייתכן והמטופל יחוש הקלה, יתכן ויחווה דווקא קושי. כל מה שעולה הוא חשוב ויקר ערך להבנה ולהתחלה של יצירת קשר מיטיב.

במפגש הראשון או באלו הקרובים אחריו, נעשית הסכמה הדדית לגבי נושאים הקשורים במסגרת הטיפול: זמנים למפגשים, צורת תשלום, סודיות ועוד.

ועתה…

הטיפול מתחיל. ממשיך.

לשיחת התאמה ללא
תשלום וללא התחייבות

השאירו פרטים ונחזור אליכם

או התקשרו 077-5215080 (24/7)

שירות ההתאמה אינו כרוך בתשלום.

לשמירת פרטיותך, אנו מתחייבים שלא להשתמש בפרטיך, למעט ההתאמה לטיפול, וכן לא להעבירם לגורם חיצוני.

עשו לנו לייק בפייסבוק