עימוד

האתגר בהתמודדות עם מחלות נפש

ד"ר חנן גולדמן – פסיכיאטר

דברים שאמר ד"ר חנן גולדמן בערב התרמה מיוחד לציון יום בריאות הנפש הבינלאומי (10.10.2010).
הערב הוקדש ל"מחוברים"- פרויקט שיקום חדש שיפעיל המרכז להכשרה ושיקום מקצועי הממוקם ליד בית החולים לוינשטיין, ויוצר עתיד מקצועי לנפגעי נפש צעירים:
אני מניח שכולם מכירים את מילות השיר – "כולנו רקמה אנושית אחת חיה", ומה שנאמר במילים הללו נכון לא רק לגבי המוות.. הוא מתאים גם כאן – כי אם אחד מעימנו חולה בנו, משהו בנו חולה איתו. בריאות הנפש היא אתגר העתיד של כולנו, לא רק של מי שמתמודד כרגע.

בחברה שלנו מאוד מעריצים עוצמה וכוח, הנפש כמהה היום לעושר, מעמד, פרסום, יופי וסקס וכד'. גיבורי התרבות שלנו הם מצליחנים, יפים ועשירים. אבל, לי יש גם גיבורי תרבות אחרים, ואותם באתי לברך הערב.

גיבורי תרבות אלו מתנסים בקשיים הפנימיים של חרדה, דיכאון, פסיכוזה, אובססיה וכד', נאבקים, מרימים את עצמם, ולא מוותרים. הגיבורים הללו מחפשים להתפתח ולהתגבר על מחלתם, להתחבר ולגלות את עצמם ואת ייחודם, אף בעוצמה גדולה מזו שהייתה לפני מחלתם. אותם אני מעריץ, כי מבחינה פנימית אולי אין קשה מזה. חרדה, דיכאון, או פסיכוזה, הם מהאתגרים האנושיים הקשים ביותר לאדם, זוהי ההתגברות על הבלתי אפשרי, ולכן כאן נמצאת בשבילי גבורה אמיתית. מה יותר ראוי מזה?, עושר? יופי?.

כמה אנחנו שומעים על האנשים הללו? כמה אנשים שהתמודדו והתגברו, ולמעשה החלימו או ממש חזרו לאיזון בריא, מוכנים לעמוד כאן ולספר?… מעטים ובודדים. מדוע? הם פשוט לא נחשבים גיבורים. רובינו פוחדים מהמתמודד עם מחלה נפשית… מה שכמובן מבודד את החולה עוד יותר.

כולנו יודעים שהנפש האנושית היא יצור מיוחד ורגיש מאוד לאופן ההתייחסות כלפיה. לכן, במיוחד בבריאות הנפש, צריך להתגבר על הסטיגמה ולהתחיל מכך שיש לפנינו אדם. אדם כמונו, מאותה רקמה אנושית חיה. כי אם לא נראה את האדם השלם שבתוך או מעל הנפש השבורה, הרגנו משהו בפוטנציאל השיקום או ההחלמה שלו. זו אמת פשוטה ואכזרית.

האם ביכולתנו לעשות משהו מול הפחד הטבעי הנ"ל? האם אנו יכולים לפתוח את הלב לאתגר שמוצב לפנינו? – להתייחס אל מי שחווה מחלה או משבר כזה, ללא סטיגמה? ללא מורא או זלזול? אלא בהערכה והבנה עמוקה לקושי ולאתגר העצום שהוא מתמודד איתו? בכבוד, שהוא אדם ראוי לא פחות מאיתנו?.

האם נוכל לתת לאדם זה את הכבוד הראוי לאתגר שבפניו הוא עומד? את האטמוספרה שהוא זקוק לה במצוקתו? האם נוכל להתגבר על פחדינו ונעניק לו את הרקמה האנושית החיה?

כי כאשר האדם במשבר – מוצף ואבוד, ואנחנו המאוזנים, לא מצליחים להתגבר על פחדינו, מה יהא עליו? כיצד האני שלו, המפורק זמנית, ימצא מחדש את נוף תדמיתו? את תבנית הוויתו ומהותו ויתחבר מחדש?. מדוע אנחנו כולנו כה פוחדים?

כותב ארווין יאלום בספרו 'להביט בשמש' על הפחד שלנו כאנשים להתקרב אל אדם הנוטה למות – "אנשים פוחדים לצער את האדם הגווע, וגם נמנעים מלהתקרב מידי בגלל הפחד להתעמת אישית עם מותם שלהם". האם אנו פוחדים לפגוש את מקום ההתפרקות שלנו? להישאב ולהיבלע ע"י מצוקתו של הזולת…?

המחקרים אומרים שהחולי הנפשי הולך להיות אחד מהאתגרים הגדולים של האדם בעתיד. לכן המשימה עומדת לפני כולנו, ללמד את עצמינו להביט לתוך הזעקה הפסיכוטית/דיכאונית/ חרדתית ולהתגבר על חרדתנו. ובטוחני שיש לנו עוד הרבה מה ללמוד כיצד להתמודד עם האתגר הפסיכוטי, האתגר הסכיזופרני, האתגר הביפולרי, האתגר הדיכאוני וכד'. בשבילי, זו המשימה של האדם, בדרך לפגוש, להבין ולהכיר את נפשו ורוחו.

אם נצליח לחשוב ולהתייחס אחרת להתמודדות עם מחלות קשות ובהן מחלות הנפש, כך שלצד סטיגמה ופחד נראה כאן גם את הגבורה והמופת, נוכל לסייע מאוד לחולה עצמו.
לכן זהו ערב של גילויי מופת, החל מד"ר ברוך רדין היוזם, דרך האמיצים שעמדו לספר על עצמם, וכלה בכל מי שהתנדב וסייע להעמדת הערב המיוחד הזה.
ולא נותר לי אלא לברך בתודה…ולהצדיע לכם.

מחפשים פסיכולוג/ית מומלץ/ת באזור מגוריכם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם
או התקשרו 077-5215080 (24/7)
077-5215080 (24/7)
שירות ההתאמה אינו כרוך בתשלום.

לשמירת פרטיותך, אנו מתחייבים שלא להשתמש בפרטיך למעט ההתאמה לטיפול, וכן לא להעבירם לגורם חיצוני.
פנו עכשיו ללא התחייבות