עימוד

האם טיפול זוגי אפקטיבי?

מאת: שרונה קרן, מטפלת זוגית ומשפחתית

מטפלים זוגיים רבים מעידים על הצלחה של 80% בטיפולים הזוגיים.

מדוע לטיפול הזוגי יש הצלחה כל כך גדולה? האם זה בגלל שרוב הזוגות שמגיעים לטיפול רוצים מאוד שהטיפול יצליח? האם זה הפורמט המיוחד שבו הטיפול מתנהל?

שאלתי מטפלים זוגיים על החוויה של הטיפול מנקודת מבטם, מה יש שם כל כך מיוחד? מה עובד שם? החוט המקשר שמצאתי בין כל התשובות היה התרגשות , עוצמה, חיוניות, קסם, השתאות, אינטימיות ,תקווה….

אני מניחה שאם הייתי שואלת פסיכולוגים שעובדים באופן רגיל מדוע הטיפול הפרטני מצליח (שגם שם מדובר על אחוזים גבוהים של הצלחה), המילים שהיו מהדהדות הם: תהליך, מסע, תובנות, גילוי, התמודדות, פרשנות, התחזקות….

מטאפורה ששמעתי ממטפלת זוגית לגבי חווית הטיפול שלה אמרה: זוגיות היא כמו שני צמחים מטפסים , הגדלים בהישענות אחד על השני. המטפל הוא הגנן שמזין ועודר, מסיר עלים יבשים מיותרים, מדלל עומסים כדי לסייע בהתחזקות או לחזק את הקיים, דואג שהצמחים לא יסתבכו מדי זה בזה, מיישר שלא ייווצר מצב שאחד נשען ומכביד מדי על האחר, ואולי המטפל הוא משענת מעבר, עד שהצמחים יהיו מספיק חזקים לעמוד לבדם , נשענים אחד על השני על מנת לטפס גבוה יותר, ולעמוד חזקים ופורחים מול עונות השנה על כל מה שהן מזמנות.

מטאפורה זו מייצגת במשהו את תפיסת המטפל, שצריך לראות ברגישות רבה את מי שמגיע אליו כאדם, כזוג וכמערכת יחסים בתוך הזוגיות והמשפחה. התבוננות מערכתית זו, הנמצאת בחדר הטיפול מהרגע הראשון , דורשת מהמטפל מיומנות אדירה של התבוננות מורכבת ורגישה, המטפל משתמש בכלים מגוונים ויצירתיים על מנת ליצור תנועה בתוך החדר, בתוך היחסים.

התנועה הזאת יוצרת חוויה, שהיא אנרגיה זורמת , מרגשת, אינטימית, שמאפשרת לבני הזוג לעיתים רבות להרגיש מחדש את הייחוד שאיחד אותם, את התחושה שלא סתם בחרו זה בזו, שהם ישות זוגית מיוחדת המורכבת משני פרטים נפרדים, שונים ואוטונומיים .

החוויה המשותפת של הזוג במפגשים – הולכת איתם הביתה והטיפול הופך להיות חלק מהשיח בבית… וכאן האפקטיביות בשיא עוצמתה.

מחפשים פסיכולוג/ית מומלץ/ת באזור מגוריכם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם
או התקשרו 077-5215080 (24/7)
077-5215080 (24/7)
שירות ההתאמה אינו כרוך בתשלום.

לשמירת פרטיותך, אנו מתחייבים שלא להשתמש בפרטיך למעט ההתאמה לטיפול, וכן לא להעבירם לגורם חיצוני.
פנו עכשיו ללא התחייבות