התקשרו עכשיו 077-5215080

גיל שנתיים, הנורא?

מאת: שירה טרנר סלוצקי, פסיכולוגית, מתמחה בתחום החינוכי.

הילד עוד לא בן 18, וגם אין לו חום גבוה, אבל הוא כבר לא בתוך הבטן- הוא מתפתח מבחינה שפתית ומוטורית בקצב מסחרר, יש לו רצונות משל עצמו, העדפות קולינריות, תגובות ייחודיות ונקודות רגישות.
רבות נכתב על גיל שנתיים הנורא, מרד העצמאות הראשון של הפעוט. למעשה, דרך המרד במוסכמות ההורים לומד הילד לבסס את תחושת העצמיות הנפרדת שלו, מתחיל לגבש את זהותו העצמאית והייחודית, ובאמצעות תנועה מתמדת בין התקרבות להתרחקות-הוא נהנה מתחושת העצמאות, האוטונומיה ויכולת ההשפעה שלו על העולם, בונה תחושה של מסוגלות עצמית, ומתחיל ללמוד על עצמו, על המבוגרים המשמעותיים בחייו, על מערכות יחסים קרובות ועל העולם. לצד זאת, ועל מנת שיוכל לעשות זאת, עליו להיות בטוח כי פיתוח עצמאותו ותוקפנותו הבריאה ותואמת הגיל-לא תעלה לו באובדן אהבת ההורה.
מחקרים רבים מוצאים כי עצמאות נמצאה כקשורה באופן ישיר וחיובי לביטחון ולדימוי עצמי, רמת שביעות רצון, אושר, יכולת לוויסות רגשות, ויכולת טובה יותר להיות בקשרים משמעותיים.
משימת ההורים היא להיות שם עבור ילדיהם, לזהות את הצורך או הקושי העומד מאחורי התנהגות כזו או אחרת (תקיפה או נסוגה) של הפעוט, להתבונן עליה ממרחק שמאפשר לעבור מתגובה של הזדהות לתגובה מווסתת, מותאמת ומקדמת התפתחות.
ילדים זקוקים להכלה ולגבולות, לתחושה שהם אהובים ללא תנאים ולצד זאת שמורים (גם מפני עצמם כאשר יש בכך צורך) בעת שלהורה כדאי לבחור בתבונה את המלחמות שלו-להגביל היכן שנדרש ולתת בחירה ולאפשר היכן שרק אפשר.
הורים בימינו זקוקים יותר מתמיד למצפן שיאיר את הדרך, ולעיתים גם לאחר משמעותי שילווה אותו בתהליכי הגדילה וההתפתחות של ההורה כאדם וכהורה.

למידע נוסף אודות טיפול פסיכולוגי

לשיחת התאמה ללא
תשלום וללא התחייבות

השאירו פרטים ונחזור אליכם

או התקשרו 077-5215080 (24/7)

שירות ההתאמה אינו כרוך בתשלום.

לשמירת פרטיותך, אנו מתחייבים שלא להשתמש בפרטיך, למעט ההתאמה לטיפול, וכן לא להעבירם לגורם חיצוני.

עשו לנו לייק בפייסבוק