עימוד

איך מתמודדים עם תחושת הכאוס במשפחה?

מאת : מאיה ברונפמן, מטפלת זוגית ומשפחתית

זוגות מגיעים לטיפול כאשר הם מרגישים חוסר שליטה על המצב בבית, בתחושה של כאוס או הצפה רגשית.

הכאוס עלול להיגרם מחילוקי דעות או מריבות בתוך המשפחה המתרחשים בשגרה באופן יומיומי ומשפיעים על איכות החיים. קונפליקטים עלולים להיגרם כתוצאה מסדרי עדיפויות שונים, פגיעה בערך, תחרות, קנאה, מטלות הבית, חוסר הקשבה, זלזול, התנשאות, חוסר רצון לשינוי ופתיחות, פריצת גבול, חוסר אמון, חוסר כבוד, ועוד.

אחד הנושאים שעלולים להביא לעימות – התמודדות עם עומס של מטלות  בעת ניהול בית ומשפחה: פרנסה, ניקיון הבית, ניהול חשבונות, בישול, כביסה, כלים וכו'. כשכל אחד מבני הזוג נוטל חלק בעשייה היומיומית, שני הצדדים מרגישים הקלה וסיפוק גם ברמה הפיזית וגם ברמה הרגשית.

במשפחות עם ילדים הדבר מורכב אף יותר וכשהילדים גדלים כדאי לשתף אותם בעשייה בהתאם לגילם, לא רק כדי להקל על ההורים, אלא גם כדי לפתח בהם אחריות, עצמאות, מעורבות ונתינה.

הורים שמנהלים את ביתם תוך שיתוף פעולה מלמדים את ילדיהם שיעור בעזרה הדדית. ישנם משפחות בהן ניכר כי הנטל נופל על אחד ההורים. הרבה פעמים במצבים כאלה הצד הנושא בנטל מתעייף ונשחק ורגשות של תסכול וכעס עלולים ליצור קונפליקטים ומריבות במשפחה.

בני  זוג שמנהלים את משימות הבית מתוך אחריות משותפת ושוויונית ותוך יחס מכבד ואכפתי, מזמנים הרמוניה לבית כולו.

מריבות על מטלות הבית יכולות להיות רק סימפטום לכאוס אחר,משמעותי יותר, אותו נגלה במהלך הטיפול.

הטיפול מתחיל בפגישות עם הזוג, אליו ניתן לצרף בהמשך גם את הילדים. המטרה לעורר בבני הזוג, את הצורך לדון על ההבדלים ביניהם, באווירה מכבדת ונעימה.

בטיפול בני המשפחה מפתחים את יכולת ההקשבה אחד לשני וזוכים להכרה. תקשורת פתוחה בין באי הבית, שדנה בבעיות ולא מתעלמת מהן, עשויה לשפר את היחסים  ולעזור. השיח במפגשים מאפשר מרחב אישי לכל אחד מבני המשפחה ומצמיח את משתתפיו.

אם גם אתם חשים בכאוס, אני מזמינה אתכם להגיע לטיפול משפחתי, להעיז, להתמודד ולהצליח.

מחפשים פסיכולוג/ית מומלץ/ת באזור מגוריכם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם
או התקשרו 077-5215080 (24/7)
077-5215080 (24/7)
שירות ההתאמה אינו כרוך בתשלום.

לשמירת פרטיותך, אנו מתחייבים שלא להשתמש בפרטיך למעט ההתאמה לטיפול, וכן לא להעבירם לגורם חיצוני.
פנו עכשיו ללא התחייבות